THK Yamaç Paraşütü Kursu Hakkında

Bu spora yeni başlayanlar , yeni malzeme almak isteyenler , eğitim almak isteyenler , yamaçparaşütü hakkında bilgi isteyenler bu kategoriyi kullanabilirler.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
faruk_ozen00
Ad Soyad: Faruk Özen
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #1 gönderen faruk_ozen00 » 11 ay 1 hafta önce (16.04.2023, 02:27)

Hocalarım merhabalar ben Yamaç paraşütü eğitimi almak için THK'nın 15 mayıstaki kursuna tercih yaptım ancak kafamda birkaç soru var.Öncelikle eskiden THK konaklamayı karşılıyormuş halen durum öylemi ve eğitim alanına kendi imkanlarımızlamı gidiyoruz ve sonuncusu ise indiğimiz yerden kendi imkanlarımızlamı geri dönüyoruz cevaplarsanız çok sevinirim. Bu arada kadroya seçilirsem p2 başlangıc eğitimi alacağım İnönü havacılık merkezinde.
THK kurslarıyla alakalı detaylı bilgilendirirseniz çok sevinirim yıllardır bu fırsatı bekliyorum.

Kullanıcı avatarı
Gurbet Kusu
Ad Soyad: Tamer Akkoyunlu
Aldığı Beğeni: 35 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen Gurbet Kusu » 11 ay 1 hafta önce (19.04.2023, 09:44)

Merhaba Faruk Bey,
benim THK ile bir bagim yok ama baktim kimse cevap vermiyor bari ben bir iki informasyon vereyimki foruma baska yazi/soru yazmak isteyenler nasilsa cevap veren yok deyip yazmamazlik etmesinler.

https://yamacparasutuegitimivekursu.com ... fiyatlari/

https://www.thk.org.tr

üste iki link koydum orda isine yarayacak bilgiler var.

Genelde kurslar hemen hemen heryerde aynidir.
1-Önce malzeme tanitimi yapilir
2-Sonra yer calismasinda yamac parasütünü kaldirma ; hakim olma vede kumanda etme (kosarak veya durdugun yerde) egitimleri verilir
3-Bu yer calismasi bir veya birkac gün sürebilir
4- Alcak tepe ucusu dedikleri yaklasik 60 m den bir ilk deneme yaptirilir,
**** bazi daha temkinli kurslarda önce ufak bir yamactan kosma hakim olma ve ilk havalanma tecrübesi edildikten sonra alcak tepeye cikarirlar ki bu en dogrusudur.
Burda mutlaka ögrenmen gereken iki husus var biri ucusu vaktinde iptal calismasi yapman
ikincisi havalandigin anda koltuga hemen oturmamak ve parasüt alcalirsa tekrar kosu vaziyetinde olup kosmaktir ( aci bir tecrübem var bu yüzden bunu illa belirtmek istedim, )
Bundan sonra yüksek tepe ucusu vardir oda yerine göre 150 veya 300 m düzeri ucuslardir.
Bu yüksek ucuslar **bana göre** P2 de yaptirilmamali alcak tepe ucuslari üzerinde yogunlasilmali
yeterli güven ve bilgi birikimi ve tecrübe birikince yüksek tepe ucuslarina P3 de baslamak daha mantikli gibi geliyor
Bildigim kadari ile memleketimizde her P2 kursunda yüksek tepe ucuslari yaptiriliyor ( dedigim gibi bildigim kadari ile)

Allah hayirli ucuslar nasip etsin
Son bir tavsiye P2 yi bitirdiginde sakin EN-B alma EN-A da kal ekonomik gücün yeterse mümkünse yeni bir parasüt al.
yetmez ise asla birkac yildan yasli parasüt alma

Kullanıcı avatarı
gurhan.sari
Ad Soyad: Gürhan Sarı
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen gurhan.sari » 9 ay 2 hafta önce (08.06.2023, 14:59)

Merhabalar. THK İnönü ve Erzincan kampüslerinde Konaklamayı karşılar. Yer eğitimleri ve Takeoff alanlarına nakli de karşılar. Sadece kampüse gelirken ve eve dönerken yol paranı vereceksin yani. Ayrıca yemeği kendin temin edeceksin. P2 için paraşütü THK verir. P3 ve sonrası kendi paraşütünle gelmeni beklerler..