THK'nın Ücretsiz Eğitimine Seçilme Şansımız

Bu spora yeni başlayanlar , yeni malzeme almak isteyenler , eğitim almak isteyenler , yamaçparaşütü hakkında bilgi isteyenler bu kategoriyi kullanabilirler.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
VBaran
Ad Soyad: Volkan Baran Düzenli
Aldığı Beğeni: 3 / 0
Pilot Menüsü: 

THK'nın Ücretsiz Eğitimine Seçilme Şansımız

Mesaj #1 gönderen VBaran » 9 yıl 2 gün önce (26.03.2015, 02:08)

Sanırım konunun başlığı bile ne soracağımı açıkça belli ediyor :)
Sevgili yamaşütçüler, bu sporu geçtiğimiz yaz Muğla Ören'de bir kaç kez tandem uçtuktan (ceremcem ile) sonra o kadar çok sevdim ki, yani ne kadar çok sevdiğimi, o gün bugündür ne kadar araştırıp bir çok konuda teorik bilgi edindiğimi, bir an önce öğrenmek için ne kadar can attığımı anlatamam. Zaten bazı duygular anlatmakla anlatılamıyor biliyorsunuz.
Neyse konuya döneceğim, genel olarak THK'nın eğitim yapısına ve tavırlarına vs nasıl baktığınızı ve değerlendirdiğinizi bilmiyorum. Eğitiminin yeterli olup olmadığını da bilmiyorum. Buraya geliş amacım da bilgi paylaşıp öğrenmek. Özel kursların fiyatları malum çok yüksek. Çok yüksek olmasa bile ulaşım, barınma, yemek gibi bireysel ihtiyaçların karşılanması da kursiyere ait olduğundan doğal olarak fiyat yükseliyor. Dolayısıyla kendimi ister istemez TKH'ya yönlendirmek zorunda kalıyorum. Çünkü o kurum eğitim sırasında sadece yol masrafımızı karşılamamız gerektiğini söylüyor.

Velhasıl THK'nın eğitimleri de sınırlı bir kontenjanla veriliyor (14 kişi)
Yarın gidip yaşadığım ilçemdeki THK şubesine üye olacağım.
Ama merak ediyorum, eğitime seçilme şansım nedir? Talep çok fazla mıdır? Neye göre seçiyorlar? Neye göre adaylar arasından eleme yapıyorlar?

Bilenler aydınlatırsa sevineceğim. Teşekkür ederim.

Kullanıcı avatarı
JPPAKİN
Ad Soyad: Akın Murat
:
Yarışma Pilotu 150+ Club
Aldığı Beğeni: 8 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen JPPAKİN » 9 yıl 1 gün önce (26.03.2015, 11:50)

Yazından bile nekadar istekli olduğun belli oluyor, bence bundan önce bulunduğun bölgede bu sporu yapanlara ulaş(forumdan,facebooktan v.s ulaşabilirsin) onlarla hafta sonu takıl, uçuşlarını izle ve muhabbetlerine katıl...O ortam seni her konuda bilgilendirir ve yönlendirir...iyi şanslar :)

Kullanıcı avatarı
VBaran
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen VBaran » 9 yıl 1 gün önce (26.03.2015, 12:35)

JPPAKİN yazdı:Yazından bile nekadar istekli olduğun belli oluyor, bence bundan önce bulunduğun bölgede bu sporu yapanlara ulaş(forumdan,facebooktan v.s ulaşabilirsin) onlarla hafta sonu takıl, uçuşlarını izle ve muhabbetlerine katıl...O ortam seni her konuda bilgilendirir ve yönlendirir...iyi şanslar :)

Yazın Muğla Ören'de aralıksız tam üç buçuk ay geçirdim. O kadar çok seyrettim ki, Kanat nasıl serilir, nasıl katlanır, nasıl ve hangi rüzgarda kalkış yapılır, nasıl inilir, nereye inilir uçanlar kadar bilir hale geldim. Her an yamaç paraşütçülerinin yanındaydım. Daha sonra İstanbul'a döndüğümde araştırıp daha fazlasını öğrenmeye başladım. Meteorolojiyi, bulutları, rüzgarları öğrendim. Yer çalışması ve SIV videolarını izledim, dökümanlarını okudum. Hiç uçmadım ama bana herhangi aksi durumda kanadı normal uçuş pozisyonuna nasıl getirirsin diye sorsanız pat diye söylerim :)

Tabi cehil cesaretine de sahip değilim, böyle anlatınca "ulan bunun eline bi kanat geçse kendi başına uçmaya çıkar" diyenler olabilir. Asla. Bu sporun öneminin gayet farkındayım ve bu yüzden eğitimini almak istiyorum.

Aslında bir çok yamaç paraşütçüsüyle sosyal medyadan irtibat halindeyim.

Kullanıcı avatarı
200570050
Ad Soyad: Muhammed Yüce
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen 200570050 » 9 yıl 1 gün önce (26.03.2015, 13:04)

thk da puanlama sistemi var deri toplarsan, üye olursan üye getirirsen, bağış yaparsan vs vs... bunları yapınca şansın artıyor ama garantisi yok... ya kursa vereceğin parayla hurda bi kanat alıp yer çalışasaksın(tavsiye edilmez) yada 1000 tl civarı para verip hem sertifika sahibi olacaksın hem hoca eşliğinde yer çalışması ve yavaş yavaş uçmaya başlayacaksın... en ucuz hava sporu olmasına rağmen ithal malzeme olduğu için yinede ülkemizde pahalı bi spor... istanbulun bazı bölgeleri(çatalca elbasan-ormanlı vs) bu spor yapılıyor ekibe katıl bu sevdaya takıl :)

Kullanıcı avatarı
Notte
Ad Soyad: Eser Keleş
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen Notte » 9 yıl 1 gün önce (26.03.2015, 15:32)

Sevgili Volkan, öncelikle şunu söylemek gerekiyor... yamaç paraşütü kesinliklle izeleyerek öğrenilecek bir spor değildir. insan olsa olsa ancak yapılanı taklit edebilir... ve kesinlikle şakaya gelecek bir yanı yoktur.... THK her yıl donem donem olmak uzere yılda bırkac donem baslangıc kursu acar ve buradan alacagın egıtım herseyden once sana ucus dısıplınını ogretır. bunu oz dısıplının ve bılıncınle harmanlarsan ıyı bır pılot olma yolunda basarılı bır adım olmus olur.. secilme şansına gelince, Başlangıc kursları ıcın baglı oldugun veya olacagın THK subesı ıcın elbette senın de bırseyler yapman gerekır kı yapacagın seyler uye olarak puantajını belırler.. puanın ne kadar yuksek olursa o kadar secılme sansın da yuksek olur... sansın varsa ve puanın yuksekse bakarsın pat dıye sana bır donem baslangıc kursu cıkar, bakarsın bu sene hıcbır kurs cıkmaz seneye cıkar...bu bıraz caba gerektırır...
Eğer nacizene tavsıye olarak kabul edersen, yamaç parasutu ıle ılgılı bılmen gereken en onemlı seyler, Kesinle "ben yaparım bılıyorum" değil, yapmaya çalışacagım demendir. Korkmuyorum degıl, korkuyorum ve korkmalıyım demendir, Oldukça risklı bir spor oldugunu bılmen cok onemlıdır.. Eğitimin ne kadar onemlı oldugunu bilerek başlaman cok onemlı... bunlar sıklıkla deneyımlı pılotlardan duyacagın seyler oldugu ıcın, ben de bıraz kulak dolgunlugu olusturmak ıstedım kusura bakma lutfen;)

Kullanıcı avatarı
VBaran
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen VBaran » 9 yıl 1 gün önce (26.03.2015, 19:41)

Notte yazdı:Sevgili Volkan, öncelikle şunu söylemek gerekiyor... yamaç paraşütü kesinliklle izeleyerek öğrenilecek bir spor değildir. insan olsa olsa ancak yapılanı taklit edebilir... ve kesinlikle şakaya gelecek bir yanı yoktur.... THK her yıl donem donem olmak uzere yılda bırkac donem baslangıc kursu acar ve buradan alacagın egıtım herseyden once sana ucus dısıplınını ogretır. bunu oz dısıplının ve bılıncınle harmanlarsan ıyı bır pılot olma yolunda basarılı bır adım olmus olur.. secilme şansına gelince, Başlangıc kursları ıcın baglı oldugun veya olacagın THK subesı ıcın elbette senın de bırseyler yapman gerekır kı yapacagın seyler uye olarak puantajını belırler.. puanın ne kadar yuksek olursa o kadar secılme sansın da yuksek olur... sansın varsa ve puanın yuksekse bakarsın pat dıye sana bır donem baslangıc kursu cıkar, bakarsın bu sene hıcbır kurs cıkmaz seneye cıkar...bu bıraz caba gerektırır...
Eğer nacizene tavsıye olarak kabul edersen, yamaç parasutu ıle ılgılı bılmen gereken en onemlı seyler, Kesinle "ben yaparım bılıyorum" değil, yapmaya çalışacagım demendir. Korkmuyorum degıl, korkuyorum ve korkmalıyım demendir, Oldukça risklı bir spor oldugunu bılmen cok onemlıdır.. Eğitimin ne kadar onemlı oldugunu bilerek başlaman cok onemlı... bunlar sıklıkla deneyımlı pılotlardan duyacagın seyler oldugu ıcın, ben de bıraz kulak dolgunlugu olusturmak ıstedım kusura bakma lutfen;)

Yok estağfurullah Teşekkür ederim vakit ayırıp bilgilendirme yaptığınız için. Ama benim mesajlarımda yamaç paraşütünü teş başına uçurabileceğime dair bilgi sahibi olduğumu belirten bir şey göremezsiniz. Risklerden tutun da, etik sorunlara kadar her şeyin farkındayım. Bu sebeple ki eğitim alarak başlamak için uğraşıyorum. Bazı uğraşlar ve hobiler eğitim almadan yapılamıyor. Bu da onlardan birisi. Üstelik çok deli bir adam olmama rağmen tek başıma hiç bir şeye kalkışmayacağımdan emin olabilirsiniz. Bunu bir önceki mesajımda da belirttim.

Elbette "yaparım biliyorum" cümlesini sadece yamaç paraşütünde değil, hayatın her alanında kullanabilmek lazım. Çok bilmişlik, biliyormuş gibi davranmak hiç bir zaman diğer insanların gözünde hoş karşılanan bir şey değildir. Ama kendime güveniyorum. Yapmaya çalıştıktan sonra başaracağıma inanıyorum. Çünkü çok istekliyim. El becerilerime de güveniyorum, çünkü müzisyenim ve 12 ayrı enstruman çalıyorum, hepsini de kendim öğrendim, bunların 5 tanesini albümlerde, film ve tiyatro müziklerinde icra edebilecek kadar ilerledim. Yani azim ve çaba gösteren biriyim.

Durumum bundan ibaret. Bu kadar uzun yazdım kusuruma bakmayın. Sizin her yamaç paraşütçüsü gibi önce güvenliği düşündüğünüzü biliyorum. Herkes böyle düşünmeli. Yani bana bi kanat verseler uç deseler, 20 metrelik tepeden bile uçmayacağım.

Kullanıcı avatarı
samed.altun
Ad Soyad: Samed Altun
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen samed.altun » 9 yıl 12 saat önce (27.03.2015, 18:37)

Fitre zekat topla yardımcı ol etkinliklerde ,birde bir miktar bağış yaparsan büyük ihtimal ile çıkar, 14 kişi olması daha güzel daha çok ilgi olur ve daha iyi bir eğitim süreci olur. 700 800 kişi başvuruyor her döneme ortalama e tabi gelişi güzel çoğusu puan olaylarını bilmeden başvuruyor.Eskişehir biraz zorlar ,antalyada zorlayabilir fakat erzincan büyük bir ihtimal çıkar 17 gün çabuk geçiyor zevkli oluyor ön yargılı olma erzincana (: hatta orada daha özgür olursunuz daha çok da uçabilirsiniz inönü merkez olduğundan herşey kontrollü.

Ve kesinlikle kanat almalısın kurs sonrası bizim gibi sürünmemelisin yaza almayı planlıyorum fakat sağlam bir yer çalışması yapmam gerekicek hakim olmam için tekrardan ondan dolayı kanat al kurs sonrası hocalarına danışarak.

Kullanıcı avatarı
VBaran
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen VBaran » 9 yıl 11 saat önce (27.03.2015, 19:05)

samed.altun yazdı:Fitre zekat topla yardımcı ol etkinliklerde ,birde bir miktar bağış yaparsan büyük ihtimal ile çıkar, 14 kişi olması daha güzel daha çok ilgi olur ve daha iyi bir eğitim süreci olur. 700 800 kişi başvuruyor her döneme ortalama e tabi gelişi güzel çoğusu puan olaylarını bilmeden başvuruyor.Eskişehir biraz zorlar ,antalyada zorlayabilir fakat erzincan büyük bir ihtimal çıkar 17 gün çabuk geçiyor zevkli oluyor ön yargılı olma erzincana (: hatta orada daha özgür olursunuz daha çok da uçabilirsiniz inönü merkez olduğundan herşey kontrollü.

Ve kesinlikle kanat almalısın kurs sonrası bizim gibi sürünmemelisin yaza almayı planlıyorum fakat sağlam bir yer çalışması yapmam gerekicek hakim olmam için tekrardan ondan dolayı kanat al kurs sonrası hocalarına danışarak.

Merhaba. Antalya'yı hiç düşünmedim bile. Eskişehir İstanbul'a yakın olması sebebiyle mantıklı geliyor, ama ilk hedefim Erzincan tabi. Teyzem orada yaşadığından benim için daha iyi olacak. Umarım çıkar :) Kanat araştırmasını da şimdiden yapıyorum. Bir çok marka ve modeli inceliyorum. Eğitimden sonra da EN A sertifikalı bir kanat almayı düşünüyorum. Hem yer çalışmalarıma devam ederken daha rahat ederim, hem de eğitimden hemen sonra EN B'ye ya da EN C'ye geçmenin mantıklı olmadığını düşünüyorum. Üstelik şimdi üretilen EN A kanatlar 4-5 yıl öncesinin EN C-EN D kanatlarıyla aynı performansa sahip.

Kullanıcı avatarı
sfedakarturk
Ad Soyad: Selcuk Fedakarturk
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen sfedakarturk » 9 yıl 10 saat önce (27.03.2015, 20:33)

İstanbulda hangi bölgedesin.

Kullanıcı avatarı
VBaran
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen VBaran » 9 yıl 5 saat önce (28.03.2015, 01:08)

sfedakarturk yazdı:İstanbulda hangi bölgedesin.

Sarıyer Emirgan'da yaşıyorum.

Kullanıcı avatarı
yilmazverim
Ad Soyad: Yılmaz Verim
İletişim:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #11 gönderen yilmazverim » 8 yıl 11 ay önce (28.03.2015, 20:29)

http://egitim.thk.org.tr/#yamacparasut_baslangic

Biraz gec oldu ama net bilgi bu lingde.
Zaman konusunda su ay bu ay olsun diye bir tercihinuz olmazsa cok yuksek ihtimal gidersin

Selamlar....

Kullanıcı avatarı
VBaran
Pilot Menüsü: 

Mesaj #12 gönderen VBaran » 8 yıl 11 ay önce (28.03.2015, 20:42)

yilmazverim yazdı:http://egitim.thk.org.tr/#yamacparasut_baslangic

Biraz gec oldu ama net bilgi bu lingde.
Zaman konusunda su ay bu ay olsun diye bir tercihinuz olmazsa cok yuksek ihtimal gidersin

Selamlar....

Merhaba, teşekkür ederim ilginiz için. Bu linki daha evvelden incelemiştim. Oradaki bilgiler de yeterli ancak ben bu eğitime gitmiş, katılmış arkadaşların fikirlerini öğrenmek için yardım istedim daha çok :)

Mümkün olduğunca yaz aylarının ortalarını geçmeyecek tarihlerde ısrarcı olmayı düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
SULUMANDELTA
Ad Soyad: Suleyman Torolgu
Aldığı Beğeni: 4 / 3
Pilot Menüsü: 

Mesaj #13 gönderen SULUMANDELTA » 8 yıl 11 ay önce (01.04.2015, 16:28)

siz yinede kaydininizi yaptirin ama thk konusunda hayal kirikligina ugrayabilirsiniz. imkaniniz varsa ozel kurslardan daha cabuk ve iyi alabilirsiniz. thk gidene kadar yine ayni masrafi yapiyorsunuz ve egitimler yetersiz. bir antalya iyi calisiyor onda da katilimci sayisi fazla

Kullanıcı avatarı
VBaran
Pilot Menüsü: 

Mesaj #14 gönderen VBaran » 8 yıl 11 ay önce (01.04.2015, 22:59)

SULUMANDELTA yazdı:siz yinede kaydininizi yaptirin ama thk konusunda hayal kirikligina ugrayabilirsiniz. imkaniniz varsa ozel kurslardan daha cabuk ve iyi alabilirsiniz. thk gidene kadar yine ayni masrafi yapiyorsunuz ve egitimler yetersiz. bir antalya iyi calisiyor onda da katilimci sayisi fazla

Dediğiniz gibi ben yine de kaydımı yaptırdım, başvuruda da bulundular şubeden. Bakalım ne sonuç çıkacak.

Kullanıcı avatarı
ymcbayraktar
Ad Soyad: Mehmet Bayraktar
Aldığı Beğeni: 7 / 4
Pilot Menüsü: 

Mesaj #15 gönderen ymcbayraktar » 8 yıl 11 ay önce (06.04.2015, 17:34)

Volkan merhaba çok istekli olduğun ve bu konuda bilinçli olduğun belli THK dan başlangıç eğitimi almakla pilot olunmuyor alçak tepelerden 5 yada 7 sorti uçtuktan sonra p2 sertifikası alıyorsun ancak bu yalnız başına uçman için yeterli değil onun için tecrübeli bir pilot ya da kulüp bulup onunla birlikte kendini geliştirmen gerekiyor bence İstanbul'dan bir eğitmen ya da kulüp bulup onlarla eğitim alman daha uygun olur

Kullanıcı avatarı
VBaran
Pilot Menüsü: 

Mesaj #16 gönderen VBaran » 8 yıl 11 ay önce (06.04.2015, 18:25)

ymcbayraktar yazdı:Volkan merhaba çok istekli olduğun ve bu konuda bilinçli olduğun belli THK dan başlangıç eğitimi almakla pilot olunmuyor alçak tepelerden 5 yada 7 sorti uçtuktan sonra p2 sertifikası alıyorsun ancak bu yalnız başına uçman için yeterli değil onun için tecrübeli bir pilot ya da kulüp bulup onunla birlikte kendini geliştirmen gerekiyor bence İstanbul'dan bir eğitmen ya da kulüp bulup onlarla eğitim alman daha uygun olur

Merhaba. Ben başlangıç sertifikamı aldıktan sonra ileri seviyeler için yardımcı olacak bir çok arkadaşım var. Teşekkür ederim :)

Kullanıcı avatarı
VBaran
Pilot Menüsü: 

Mesaj #17 gönderen VBaran » 8 yıl 11 ay önce (06.04.2015, 18:33)

Bir sorum daha var :)
Atıyorum, ortalama 950 puanım oldu, gitme şansım nedir?

Kullanıcı avatarı
Notte
Ad Soyad: Eser Keleş
Pilot Menüsü: 

Mesaj #18 gönderen Notte » 8 yıl 11 ay önce (10.04.2015, 05:08)

Çok büyük olasılıkla bu puanla katılırsın sevgili Volkan:)

Kullanıcı avatarı
VBaran
Pilot Menüsü: 

Mesaj #19 gönderen VBaran » 8 yıl 11 ay önce (10.04.2015, 16:00)

Notte yazdı:Çok büyük olasılıkla bu puanla katılırsın sevgili Volkan:)

Şubeden de öyle demişlerdi. Dağıttığım zarfları toplayıp geri götürdüğümde daha da artacakmış. Ben de gidebilmeyi umuyorum :)

Kullanıcı avatarı
VBaran
Pilot Menüsü: 

Mesaj #20 gönderen VBaran » 8 yıl 10 ay önce (28.04.2015, 13:44)

Tekrar merhaba. THK Erzincan merkezindeki yapılacak olan 11-22 Mayıs tarihleri arasındaki Yamaç Paraşütü Başlangıç eğitimi henüz açıklanmadı. Günlerdir THK'nın internet sitesine de giriş sağlanmıyordu. Şimdi Yamaç Paraşütü Başlangıç tarihleri ve yerleri listesinden 11-22 Mayıs Erzincan eğitimi çıkartılmış. Önce tarihi yaklaşan eğitimler listeden çıkartılıyor diye düşünüp inceledim ama, ta Mart ve Nisan aylarının eğitimleri görünüyor. Acaba bilgisi olan birisi var mıdır?

http://egitim.thk.org.tr/#yamacparasut_baslangic