Dağa mecburi iniş

Kaza raporlarınız buradan yayınlayabilir raporlara yorum yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
Gurbet Kusu
Ad Soyad: Tamer Akkoyunlu
Aldığı Beğeni: 35 / 0
Pilot Menüsü: 

Dağa mecburi iniş

Mesaj #1 gönderen Gurbet Kusu » 2 yıl 8 ay önce (06.07.2021, 17:16)

Bu sene (2021) Mayısın sonuna doğru Alanya 380m Takeoff`dan sorunsuz kalkış yaptıktan sonra hemen 100-200 metre ilersindeki daha aşağıdaki irtifadaki tepenin üstünde termik buldum ve dönmeye başladım, Temik sürekli degildi aralıklarla oluşup kayboluyordu.

Parasüt/Kanat/uçuş takımı benim degil Alanyadan uçuş okulundan kiralamıştım. Ya benim beceriksizligimden yada Paraşütün artık belli bir yıpranma zamanı yaşamasından 100-150 metreden fazla yükselemiyordum, Thermik hafifler hafiflemez hızlı şekilde alçalıyordum.

Sol tarafta ilerde biraz daha taslık bir tepe vardı oraya uzanırsam daha güclü Thermik bulurum umuduyla o tepeye yönlendim.
Ben 10-15 metre o yöne uçtuktan sonra baktım tepeye ulaşamayacağım bari tekrar geri dönüp önceki tepede var olan zayıf thermiki kullananrım olmazsa inişe yönlenirim diye düşünüp geri döndüm.

Geri dönerken haliyle kanat biraz hzlandı baktım epey irtifa kaybetmisim, Kanat bana yabancı olduğundan bu kadar çokebilecegini tahmin etmemiştim.
Thermikten vazgeçtim acaba tepeyi sağ salim aşıp inişe geçebilecek miyim? diye içimi korkular aldı. Tepede konacak hicbir düzlük yok, heryer büyük kayalık ve dikenli maki örtüsü var; Benim pilotluk seviyemde sadece acemiden hallice, bir yıllık lisansım vardı ve fazlada uçuşum yoktu, yani büyük bir kaza benim icin kaçınılmaz gözüküyordu.
Ben Maki örtüsüne düserşem gözüme batar, yüzümü parçalar ve ordanda genede kayalara sürüklenip çarpıp çok ağır yaralanırım ; bari kayalara çarpayım hic olmazsa bir iki kırkla kurtarırım diye üstünde maki olmayan bir kaya seçtim ve ona yönelmeye calıştım.

Tam kayaya çarptım derken karşıdan gelen ani hafif kaldırıcı rüzgarın yardımıyla paraşüt kayanın üstüne cıktı Ben hemen frenlere sonuna kadar asıldım kayanın üzerinde hedef yarışmacıları gibi dimdik durdum. Kanat usulca öne düştü ben ayakta hala dimdik sarsılmadan duruyordum.
Binkez hatta yüzbinkez defa denesem birkez daha asla başaramayacağim kadar temiz ve inanılmaz bir iniş olmuştu

Verilmiş sadakam varmış
Allah beni bir seferlik daha korudu Sükrolsun; Hamdolsun.

Üstümde uçan ve büyük bir endişeyle bana bakan uçuş okulu öğrencilerine ve Tandem pilotlarına el salldım --birşeyim yok-- dedim.
Onlarda rahatça uçuşlarına devam ettiler.

Daha öncede Bayburtta büyük bir kaza atlatmıstım ama malesef O bu kadar temiz sonuçlanmadı .
Onuda nasipse sonra yazarım inşallah
Çekirge iki kez sıçradı yani
iki hakkımıda kullandım :-)

Demekki tanımadıgımız kanatlarla uçarken emniyet sınırlarımızı zorlamazacağiz , oldukca tedbirli ve emniyetli uçacağız

Son beğenen yusuferdemir