Dinamit Tepe ölümlü kaza haberi

Kaza raporlarınız buradan yayınlayabilir raporlara yorum yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
Adem Tırpancı
Ad Soyad: Adem Tırpancı
Aldığı Beğeni: 7 / 0
İletişim:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #1 gönderen Adem Tırpancı » 4 yıl 10 ay önce (29.04.2019, 22:27)

Maalesef yine acı haber, Allah rahmet eylesin :(
http://www.hurriyet.com.tr/gundem/paras ... u-41198268

Kullanıcı avatarı
ismailcerci
Ad Soyad: İsmail Cerci
Aldığı Beğeni: 0 / 0
İletişim:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen ismailcerci » 4 yıl 10 ay önce (30.04.2019, 09:21)

Allah Rahmet eylesin.. :(

Kullanıcı avatarı
emrekoca
Ad Soyad: Emre KOCA
:
200+ Club
Aldığı Beğeni: 18 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen emrekoca » 4 yıl 10 ay önce (30.04.2019, 10:58)

Merhaba Arkadaşlar,

Aşkın Abi'yi gerçekten çok severdim, kazadan 1 hafta önce kendisini dükkanında ziyaret etmiştim. Geçirdiği kaza ve bizi gerçekten derinden yaraladı.

İlerleyen zamanlarda daha detaylı kaza raporu atılacaktır fakat olayın oluş şeklini kısaca anlatmak ve nacizhane yorumlarımı eklemek istiyorum.

Pamukkale Dinamit tepesinden kalkış yapılıyor. Alçak irtifafada vadi içinde türbülanslı ve bastırıcı havaya giriyor. Tahminen vadi içinde asimetrik kapama yaşıyor ve panikleyip herhangibir kumanda vermiyor. Kolonlardan tutuyor. Uçuş kaydına bakıldığında 13 metreden yere düştüğü anlaşılıyor. Düştüğü yerde bulunan en büyük kayanın üzerinde sırt üstü düşüyor. Kolunda kırık var , herhangibir kanama yok. Otopsi sonucunun ardından daha net bilgi açığa çıkacaktır fakat çarpmanın şoku ile anında can verdiği anlaşılıyor. Olaya şahit olan pilot 5- 10 dk içinde yanına iniyor fakat yaşam belirtilerinin olmadığını anlıyor.

Her sene dinamit veya termik olan uçuş bölgelerinde benzer kazalar yaşanıyor. Termikten düştüğünde veya termik bulamadığında eğer alçak iritida isen kanat eski ve yavaş ise ileri hızın duruyor ve beton gibi çökmeye başlıyorsun. Vadi içine girdiğinde türbülanslı havanın içine kendini atmış oluyorsun.

Çözüm ise düşük irtifada vadi üzerinde uçmamak veya vadiye girme ihtimalin var ise full speed ile mümkün olan en kısa sürede oradan uzaklaşmak.

Peki tüm kötü koşullar gerçekleşti ve kendimi vadi içerisinde buldum. Ne yapmam gerekir? Burda her pilotun kendi acil durum senaryasonusunu devreye sokması gerekir. Ben şahsen bulabildiğim en büyük ağaca acil durum inişi planlamayı seçerim.

Son beğenen yusuferdemir

Kullanıcı avatarı
ugurci
Ad Soyad: Adnan Uçar
Aldığı Beğeni: 11 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen ugurci » 4 yıl 10 ay önce (30.04.2019, 12:59)

Ormanlı da arasıra birlikte uçardık. Uçmadığı zamanlarda kalkış alanında tanıdık tanımadık herkese yardımcı olmaya çalışan, aydınlık ruhlu güzel insanlardan biriydi. Giden gittiğiyle kalıyor ama Allah başta küçük kızları olmak üzere tüm sevenlerine yardım etsin

Kullanıcı avatarı
ali güzel
Ad Soyad: Ali Güzel
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen ali güzel » 4 yıl 10 ay önce (30.04.2019, 13:05)

vadi tarafı dediğiniz yer takeoff 'a göre sağ taraf mı. eğer o taraf ise iniş yapılacailecek bir sürü yer var hatta devamı ekin tarlaları

Kullanıcı avatarı
necmettin
Ad Soyad: Necmettin Bilgi
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen necmettin » 4 yıl 10 ay önce (30.04.2019, 13:13)

Allah rahmet eylesin,mekânı cennet olsun.Herkesin yardımına koşan,herkes tarafından çok sevilen, yardım sever arkadaşımız idi.Termik tecrübemi kazanmak için,Serdivanda uçuşlar yapmaktaydım.Bu olay beni termik uçuşundan vazgeçmem için acı bir ders oldu.Yelken uçuşu ile yetinmeye çalışıcağım.2019 Uçuş sezonuna Yp camiası olarak 3 ncü ölümcül kaza haberi ile sarsıldık.Bugün YP bırakmayı düşünen arkadaşlara şahit oluyorum.Herkes kendi pilotaj seviye ve becerisini biliyordur.Hiç şakası olmayan bir sporu yapıyoruz.Herkese kazasız sağlıklı uçuşlar diliyorum.

Kullanıcı avatarı
emrekoca
Ad Soyad: Emre KOCA
:
200+ Club
Aldığı Beğeni: 18 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen emrekoca » 4 yıl 10 ay önce (30.04.2019, 14:30)

ali güzel yazdı:vadi tarafı dediğiniz yer takeoff 'a göre sağ taraf mı. eğer o taraf ise iniş yapılacailecek bir sürü yer var hatta devamı ekin tarlaları

Hayır, hierapolis'in arkasında kalıyor. Kalıntıların arkası. Dinamitin hemen sağında da bir vadi var orasıda girilmemesi gereken yerlerden birisi, özellikle pamukkalede tipik olan akşam 5 - 6 gibi rüzgar şiddeti 20-25km'leri bulduğunda ileri hızın yavaşsa bide vadi üzerinde alçakta kaldıysan ağır bedeller ödemene sebep olabilir.

Kullanıcı avatarı
gurayg
Ad Soyad: Güray GÜNAY
Aldığı Beğeni: 45 / 4
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen gurayg » 4 yıl 10 ay önce (30.04.2019, 14:34)

Mehaba Öncelik'le birçok şey yazılıp çizilebilir fakat hiç bir şey bu karakteri ve profili geri getirmeyecektir Emre dostum olanı biteni birebir aktarmış Rabbim Geride Kalanlara Sabırlar ihsan eylesin Rahmetli Aşkın Abimiz'in mekanını cennet eylesin Necmettin Abinin'de epeyce yaşı olması sebebi ile düşüncelerini iyice anlıyorum fakat devam edeceğine de inanıyorum ve yanımda sporu geliştirmekde olan arkadaşımın'da bırakma eylemini haklıda olsa aceleci karar olarak algılıyorum her zaman dediğim gibi bilinçli yapılan her hareket doğrudur. Fakat aceleci ve telaşla alınan kararların sonucu malesef ziyadesi ile üzüntülü olmaktadır. Dilerim ki camiamızda son olur ve bunlarda bu haberlerde uçuş kalitemizi ve eğitimlerimizi bir üst sınıfa aktarmamıza olanak sağlar bu arada aklıma gelmişken Rahmetli geçen sene bu vakitler'de ölüdeniz'de full siv eğitimi yapmış bir insandır Rahmetle anıyorum.

murathan571
Ad Soyad: Hakan
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen murathan571 » 4 yıl 10 ay önce (30.04.2019, 16:46)

Olay yeri bizim arkadaş düşerken görmüş anlatılan a yakın mevsim değişim zamanı artı alçak irtifa vs..
Allah rahmet eylesin
Dosya ekleri
20190429_162805.jpg

Kullanıcı avatarı
Egemnozkn
Ad Soyad: Egemen Özkan
:
150+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen Egemnozkn » 4 yıl 10 ay önce (30.04.2019, 17:48)

emrekoca yazdı:
ali güzel yazdı:vadi tarafı dediğiniz yer takeoff 'a göre sağ taraf mı. eğer o taraf ise iniş yapılacailecek bir sürü yer var hatta devamı ekin tarlaları

Hayır, hierapolis'in arkasında kalıyor. Kalıntıların arkası. Dinamitin hemen sağında da bir vadi var orasıda girilmemesi gereken yerlerden birisi, özellikle pamukkalede tipik olan akşam 5 - 6 gibi rüzgar şiddeti 20-25km'leri bulduğunda ileri hızın yavaşsa bide vadi üzerinde alçakta kaldıysan ağır bedeller ödemene sebep olabilir.

Öncelikle merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Kaza raporu eğitmen tarafından yayınlanmadan bişey söylemek her ne kadar yanlış olsa da birkaç nokta havada görünüyor. Öncelikle kazanın olduğu yer bi vadi sistemi olmaktan çok küçük ardışık tepelerin bulunduğu bi yer. Alçak irtifada rüzgar şiddetine bağlı olarak rotor alanları oluşabilir. Ama vadi sistemlerinde olduğu gibi rüzgarın aşırı hızlandığı ve düzensizleştiği bi bölgeden söz edemeyiz. Dinamit tepesi genel olarak eğitim uçuşlarının yapıldığı bi tepe ve havası ülkemizde termik uçulan diğer yerlere göre daha uysaldır. Full siv yapmış bir pilotun kapanmayı tutamaması ya da müdahale etmemiş olması da bana pek mantıklı gelmiyor. Eğer böyle bir durum varsa eğitim ve belge veren kişilerin bu eğitimleri layıkıyla veremediğini düşünmeye başlamamız gerekiyor. Otopsi sonucuna göre daha sağlıklı yorumlar yapılabilir ama daha önce havada kalp krizi geçirip kanadına müdahale edemeyen bilincini kaybeden pilot vakaları biliniyor.
Kurstan sorumlu eğitmen kaza raporunu yazdığında ve araştırma sonuçlandığında olayı daha net görebileceğiz.

Yaptığımız spor hatayı kaldırmıyor. Bu yüzden camiadaki herkesin ellerindeki belgelerde yazan seviyeleri bi kenara bırakıp kendi pilotaj seviyelerini tahlil etmesi, sınırlarını, yapabileceklerini yapamayacaklarını ve önündeki riskleri bilmesi bu kazaların azalmasına katkı sağlayacaktır.

Tüm camiaya tekrar başsağlığı diliyorum, Allah arkada kalanlara sabır versin

Son beğenen Adem Tırpancı

Kullanıcı avatarı
Esinti_78
Ad Soyad: cengiz ceviz
Pilot Menüsü: 

Mesaj #11 gönderen Esinti_78 » 4 yıl 10 ay önce (30.04.2019, 21:02)

Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun Rabbim ailesine çocuklarına sabır versin. Yaklaşık 1 yıl önce ağır bir kaza geçirmiş birisi olarak düşüyorsunuz ve hiç birşey yapamıyorsunuz aklınıza sadece çocuklarınız aileniz geliyor olay yeri olarak kayaların olmadığı alanlarda çok ama ömür bitince bahaneler çok. Gps verisine göre 35 metreden düştüm l2 l3 t12 t4 c7 sağ topuk parçalı kırık sağ kol ve alında derin bi çatlak ile rabbim beni çocuklarıma bağışladı bu sporu bıraktım mı hayır ama limitleri de asla zorlamam bundan sonra... Camia olarak kazadan sonra bir çok destek aldım maddi manevi bu camia bırakılmıyor kolay kolay

Son beğenen yusuferdemir

Kullanıcı avatarı
ganos
Ad Soyad: Faik Donmez
Aldığı Beğeni: 15 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #12 gönderen ganos » 4 yıl 10 ay önce (10.05.2019, 14:53)

Allah'tan Aşkın'a gani gani rahmet dilerim.

Hiç bir zaman kendinizi uçmaya mecbur hissetmeyin!

Tandem yolcum var, uçurmadan göndermeyeyim!

SIV yapmaya geldim, her zaman gelinmiyor, tamamlamadan dönmeyeyim!

Sertifikayı bu sefer de alamazsam bir kez daha geleceğim, bir daha yol, bir daha para!

O kadar yol geldik uçmadan dönmeyeyim!

3 aydır uçmuyorum, bir sorti olsun çıkayım!

Bu mesafe bugün de çıkmazsa hiç çıkmaz!

Kimsenin uçamadığı havada ben uçarım!

ve benzeri türlü düşünceler sizi esir almasın! boşuna yol gitmiş olun, boşuna vakit harcamış olun, boşuna para harcamış olun, ama boşuna hayatınızı harcamayın. Çoğu kaza keyif uçuşu sırasında değil, hep bir şeyleri başarmaya çalışırken oluyor. Herkes limitlerinin farkında olsun. Lütfen sakin!

Son beğenen Gurbet Kusu