Yamac Parasutu Turkiye Rekorlar Kronolojisi

Son yaptığınız uçuşu , XC uçuşlarınızı ve XC tekniklerinizi bu kategoride paylaşabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
BerkhanB
Ad Soyad: Berkhan Bayraktar
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 18 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #21 gönderen BerkhanB » 3 yıl 8 ay önce (29.06.2020, 23:35)

29.06.2020 Dora Göksal : 194,2 km – Çameli Yaylacık (Gin Boomerang 11)
Turizmdeki yavaşlığı fırsat bilen tandemciler durmuyor. Tandem, sporun önündeki engelmiş resmen. :)

Son beğenen ert

Kullanıcı avatarı
BerkhanB
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #22 gönderen BerkhanB » 3 yıl 8 ay önce (03.07.2020, 19:56)

Türkiye Rekoru FAI Üçgen:
03.07.2020 Dora Göksal : 198,6 km – Çameli Yaylacık (Gin Boomerang 11)

Dora rekoru yine kırdı ama çok garip bir durum çıktı ortaya, aslında üçgeni kapattıktan sonra devam ettiği bacak sayılsa %20 kuralının da içinde olduğu için üçgenin 200 km'den uzun olması gerekiyor ama sanırım üçgen kapandığı için bu bacak toplam mesafeye eklenmedi. Bence hesaplama algoritmasının bunu mesafeye eklemesi gerekir. Üçgeni kapatmak cezalandırılmamalı bu şekilde. (yani TP5 üçgene değdiği yer değil de iniş noktası olmalı bence algoritmada)

Düzenleme:

Üçgeni kapattığı için orayı almamış sistem, GD yönüne devam ettiği için üçgeni kısaltmış o bacak ve maalesef küçük bir yanlış kararla 200+ kaçmış. 1,5 km batıya inseymiş 200 km üçgen olacakmış. Yine de muazzam bir uçuş, tebrikler!

https://xcplanner.appspot.com/?l=leonar ... mgE&s=20.0

Üçgeni takip ettiğim için gözümden kaçmış. Merve de kadınlar rekorunu kırmış. Tebrikler Merve!
Türkiye Rekoru Kadınlar:
03.07.2020 Merve Gülşah Arslan : 201,0 km – Ayaş (Flow XCRacer)

Kullanıcı avatarı
muzzy145
Ad Soyad: Muzaffer Dundar
:
Yarışma Pilotu 150+ Club
Aldığı Beğeni: 20 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #23 gönderen muzzy145 » 3 yıl 8 ay önce (13.07.2020, 01:26)

SkyCloud yazdı:Turkiye XC rekoru tanimi : Yamac Parasutu XC mesafe dalinda Turkiye adina ucan veya yarisan sporcular tarafindan kaydedilmis en iyi derece. Yapilanmasini tamamlayabilirse bunlar veya bundan sonraki derecelerin THSF tarafindan da tescil edilmeye baslanacagini umuyoruz.

Ornek :
*Usain Bolt 2012 Londra olimpiyatlarinda 100 metreyi 9.58 ile kosarak dunya rekorunu kirmisti. Bu derecesi Ingilizler tarafindan Ingiltere rekoru olarak kabul edildi mi?
*Ya da baska bir deyisle bu derecesi Jamaica tarafindan Jamaica rekoru olarak mi tescil edildi ?

BerkhanB yazdı:Buraya üçgen rekorları yazılmamış eksik kalmış bence. Özellikle 2016 yılından itibaren 2019 hariç her yıl rekor kırılmış. (2019'da da Orkut Baysal çok yaklaşsa da olmamış)2016'dan sonraki rekorları buraya ekliyorum. Öncekilerde çok fazla yarışma ve yurt dışı uçuşu olduğundan tam derleyemedim. Yurt dışı uçuşlarını dahil etmedim. Eğer dahil edilecekse bence iki farklı kategori yapmak gerekir; ülke içi ve ülke dışı olacak şekilde. Çünkü coğrafya mesafe uçuşlarında çok kısıtlayıcı.

19.07.2016 Semih Sayır : 90,7 km – Çameli Yaylacık (Gin Boomerang 10)
27.06.2017 Yusuf Emre Çiftçi : 114,8 km – Pancarlı (Gin GTO 2)
11.07.2017 Muzaffer Dündar : 166,6 km – Seki-Zorlar (Gin Boomerang 10)
07.07.2018 Serdar Tur : 172,6 km – Ayaş (Ozone Enzo 2)
25.06.2020 Murat Çiftçi : 178,8 km – Çameli Yaylacık (Flow Spectra) (Aynı gün Hikmet Sabancı da 173 km uçsa da Murat Çiftçi daha önce indiği için hiç rekor kıramamış oldu.)

BU KRONOLOJI YANLISTIR. Semih Sayir ve Yusuf Emre hicbir zaman FAI Turkiye rekoru kirmamislardir. Bakiniz leonardo/flight/12792 Yurtdisi yarismalarda uculan FAI tasklari dahil etseniz bile. Bu ucus uzun sure, yani ben tekrar firsat bulup deneyene kadar rekor olarak kalmistir!! Yarisma taski ucusu da degildir! Kronolojinin duzeltilmesini rica ediyorum. Cunku bariz benim hakkim yeniyor!! Haketmeyenler rekortmen olarak aniliyor!! Benim yillarca rekor olarak kalan ucusumu, ordan burdan rekortmen uydurup hic etmeyin! Nerde yaziyor Turk sporcu baska memlekette rekor kirarsa Turkiye rekoru olmaz diye? Her spor bransini arastirin rekor nasil sayiliyor ogrenin. Gidipte Brezilyada 500 ucmadik! Bu ucus ayni zamanda o bolgenin de rekorudur. Sporumuzun dogasi geregi illaki kategori yapacagiz derseniz bu ucus rekor ozelligini hala korur. Sonradan gelen kural etkilemez. Brezilyaya Turkler giderde peynir ekmek 500 ucarsa o vakit yurtdisi yurtici acik mesafe ayririsin eyvallah. Onlarca 250-300 Fai olan Alplerdeki bolgelerden gidipte bir Turk rekor ucarsa o vakit ayiririsin eyvallah, yarismada ucsak yine eyvallah. Pilotlar fikir birligi eder ayirir eyvallah.Ancak ben hic uculmayan bolgede alin teriyle rekor kirdim. Hem de bu ulkede Fai ucgen nedir bilinmezken! Fai ucayim, edeyim, kendimi gelistireyim dusuncesi yokken. Vizyon yokken. Nasil ve ne hakla sen benim rekorumu hic edersin? Bu isin bencesi, cunkusu, munkusu yok ki rekortmenin yanina bir de kafandan kategori uydurasin! Bu basliga Akin abi baksin. Gerekeni yapsin. Biraz sert yazdim kusura bakma. Bu isler cocuk oyuncagi degil. Tarihe not atiyorsan daha dikkat etmen icab eder.
Bu ucustan onceki rekor leonardo/flight/6173 Isa abime aittir. PWC Chelan 2010 da uculmustur.

Kullanıcı avatarı
BerkhanB
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #24 gönderen BerkhanB » 3 yıl 8 ay önce (13.07.2020, 11:41)

muzzy145 yazdı:
SkyCloud yazdı:Turkiye XC rekoru tanimi : Yamac Parasutu XC mesafe dalinda Turkiye adina ucan veya yarisan sporcular tarafindan kaydedilmis en iyi derece. Yapilanmasini tamamlayabilirse bunlar veya bundan sonraki derecelerin THSF tarafindan da tescil edilmeye baslanacagini umuyoruz.

Ornek :
*Usain Bolt 2012 Londra olimpiyatlarinda 100 metreyi 9.58 ile kosarak dunya rekorunu kirmisti. Bu derecesi Ingilizler tarafindan Ingiltere rekoru olarak kabul edildi mi?
*Ya da baska bir deyisle bu derecesi Jamaica tarafindan Jamaica rekoru olarak mi tescil edildi ?

BerkhanB yazdı:Buraya üçgen rekorları yazılmamış eksik kalmış bence. Özellikle 2016 yılından itibaren 2019 hariç her yıl rekor kırılmış. (2019'da da Orkut Baysal çok yaklaşsa da olmamış)2016'dan sonraki rekorları buraya ekliyorum. Öncekilerde çok fazla yarışma ve yurt dışı uçuşu olduğundan tam derleyemedim. Yurt dışı uçuşlarını dahil etmedim. Eğer dahil edilecekse bence iki farklı kategori yapmak gerekir; ülke içi ve ülke dışı olacak şekilde. Çünkü coğrafya mesafe uçuşlarında çok kısıtlayıcı.

19.07.2016 Semih Sayır : 90,7 km – Çameli Yaylacık (Gin Boomerang 10)
27.06.2017 Yusuf Emre Çiftçi : 114,8 km – Pancarlı (Gin GTO 2)
11.07.2017 Muzaffer Dündar : 166,6 km – Seki-Zorlar (Gin Boomerang 10)
07.07.2018 Serdar Tur : 172,6 km – Ayaş (Ozone Enzo 2)
25.06.2020 Murat Çiftçi : 178,8 km – Çameli Yaylacık (Flow Spectra) (Aynı gün Hikmet Sabancı da 173 km uçsa da Murat Çiftçi daha önce indiği için hiç rekor kıramamış oldu.)

BU KRONOLOJI YANLISTIR. Semih Sayir ve Yusuf Emre hicbir zaman FAI Turkiye rekoru kirmamislardir. Bakiniz leonardo/flight/12792 Yurtdisi yarismalarda uculan FAI tasklari dahil etseniz bile. Bu ucus uzun sure, yani ben tekrar firsat bulup deneyene kadar rekor olarak kalmistir!! Yarisma taski ucusu da degildir! Kronolojinin duzeltilmesini rica ediyorum. Cunku bariz benim hakkim yeniyor!! Haketmeyenler rekortmen olarak aniliyor!! Benim yillarca rekor olarak kalan ucusumu, ordan burdan rekortmen uydurup hic etmeyin! Nerde yaziyor Turk sporcu baska memlekette rekor kirarsa Turkiye rekoru olmaz diye? Her spor bransini arastirin rekor nasil sayiliyor ogrenin. Gidipte Brezilyada 500 ucmadik! Bu ucus ayni zamanda o bolgenin de rekorudur. Sporumuzun dogasi geregi illaki kategori yapacagiz derseniz bu ucus rekor ozelligini hala korur. Sonradan gelen kural etkilemez. Brezilyaya Turkler giderde peynir ekmek 500 ucarsa o vakit yurtdisi yurtici acik mesafe ayririsin eyvallah. Onlarca 250-300 Fai olan Alplerdeki bolgelerden gidipte bir Turk rekor ucarsa o vakit ayiririsin eyvallah, yarismada ucsak yine eyvallah. Pilotlar fikir birligi eder ayirir eyvallah.Ancak ben hic uculmayan bolgede alin teriyle rekor kirdim. Hem de bu ulkede Fai ucgen nedir bilinmezken! Fai ucayim, edeyim, kendimi gelistireyim dusuncesi yokken. Vizyon yokken. Nasil ve ne hakla sen benim rekorumu hic edersin? Bu isin bencesi, cunkusu, munkusu yok ki rekortmenin yanina bir de kafandan kategori uydurasin! Bu basliga Akin abi baksin. Gerekeni yapsin. Biraz sert yazdim kusura bakma. Bu isler cocuk oyuncagi degil. Tarihe not atiyorsan daha dikkat etmen icab eder.
Bu ucustan onceki rekor leonardo/flight/6173 Isa abime aittir. PWC Chelan 2010 da uculmustur.

Muzaffer abi Brezilya'da birileri 500 uçsa tamam tartışalım diyorsun, bu durumun ne farkı var? Birini rekor kabul ettikten sonra "Ama sizinki de çok kolay oldu sizi çıkaralım listeden." mi diyelim sence? İsterseniz yurtdışı uçuşları dahil Türk pilotlar kategorisi çıkaralım diye yazdım zaten ama bence eğer kronoloji "Türkiye" Rekorlarıysa Türkiye'de uçulması gerekir. (en azından kalkışın Türkiye'de olması gerekir, eğer ilerde sınır geçmek serbest olursa sınır ötesi uçuşlar da yapılabilir belki) Türk pilotlar rekoru olsaydı dediğin mantıklı olurdu ki hala diyorum öyle bir sıralama da yapılabilir. Yamaç paraşütünün coğrafyaya çok bağlı bir spor olduğunu sen de kabul ediyorsun Brezilya ve Alpler örneklerini vererek. Buna şöyle şehir bazında örnek verebilirim: Tekirdağlı bir pilot Kırkkız'a gidip 100 km üçgen uçtu diyelim, bu Tekirdağ üçgen rekoru mu olur? Hayır, Tekirdağlılar üçgen rekoru ve Kırkkız üçgen rekoru olur. Tekirdağ üçgen rekoru olması için Uçmakdere'den falan kalkması gerekir.

Ben kimsenin hakkını yemeye veya birilerini ön plana çıkarmaya çalışmadım. Nedenlerimi sıralayarak geçmiş uçuşları derledim. Ben yazmadan önce kırdığın rekor hiçbir yerde bile yazmıyordu, uğraşıp senin de adını yazılı hale getirdim. Başka bir gün uçuşları tekrar derleyip Türk pilotlar üçgen rekoruyla da uğraşacağım. Bunun dışında Oğuzkan'ın kırdığı havada kalma rekoru da var, onun da derlenmesi lazım.

Bence Akın abinin analojisi çok yanlış. 100 metre koşulları Dünya'nın neresine giderseniz gidin aynıdır, ve nerede koştuğunuzdan bağımsız olarak rekor kırarsınız. Ve koşan kişi nereliyse o ülkenin milli rekoru da kabul edilebilir çünkü ülkesinde de koşsaydı koşullar aynı olacaktı. Eğer bir bölgenin ekstra avantaj yarattığı fark edilirse onda da ayrım yapılır.

Küçük bir yanlışı da düzelteyim, yurtdışı dahil edilirse senden önceki rekor Abdullah Yıldız'da.