2013 Kayseri yarışması için bilgilendirme

Turkiye Yamac Parasutu Yarisma Pilotlari Paneli Haberlesme Grubu -
Turkish Paragliding Competition Pilot Panel Discussion Group .
Türkiye'deki yamaç paraşütü yarışmalarına ilişkin hususların tartışılması için oluşturulmuştur.

Moderatörler: PaRaDoX, SkyCloud

Kullanıcı avatarı
ademhasgul
Ad Soyad: Adem Hasgül
Aldığı Beğeni: 0 / 2
Pilot Menüsü: 

2013 Kayseri yarışması için bilgilendirme

Mesaj #1 gönderen ademhasgul » 1 on yıl 10 ay önce (30.04.2013, 11:59)

Merhabalar,

Son gelişmelere daha geniş bir açıdan bakarak aşağıda belirteceğim sebeplerden dolayı yapmış olduğum bütün havacılık planlamalarını iptal ediyorum. İki haftadır bunları düşünüp iptalden dolayı özür dilemem gereken insanlardan özür dileyerek nihai sonucu sizlere bildiriyorum. Bütün arkadaşlardan yaşamış oldukları rahatsızlıklardan dolayı da özür diliyorum.

Yani 20-24 Ağustos tarihleri arasında yapmayı planladığım yarışmayı iptal ediyorum. Ben geri çekiliyorum. Camiamızın iyiliği için bir tarafın geri çekilmesi gerekiyordu. Yapılması gerekeni yapma işi anlaşıldığı üzere bana düştü.

Bu kısımdan sonrasını okumak istemeyenler için baştan olayı bitirdim. Polemikten sıkılan ve bizi bu işlere bulaştırmayın diyen arkadaşlar; buradan sonrasını okuyarak vakit kaybetmenize gerek yoktur.

Belediye kısmını daha önceki yazışmalarda anlatmıştım. Belediye yetkilileri önce Haziran ayına planlama yaptılar. (Şimdi bunu inkar ediyorlar ama her şey ortada, THK yıllık plana bile koymuş. Kimse sormuyor; “Neden THK Haziran ayına Alidağı kupası diye koymuş?” diye. Kimseye sormadan kafasına göre mi yapmış?) daha sonra ise bana yarışma yapmayacaklarını tebliğ ettiler. Bizde biz yapabiliriz ancak Ağustos sonu deyince bir bakıyoruz ağustos sonu için yarışma yapacağız diye ilan ediliyor. Buradan sonra ortalık karışıyor. Kayseri yarışmasının yeni organizatörü Yarışma Paneli’nde Bu yarışmayı Adem mi yapsın ben mi yapayım diye bir oylama açıyor. Ben panel kararına saygılı olacağımı belirtiyorum. Normalde olayın orada kapanması gerekirken olay PWCA ya gitmiş. Hani nerede Panele olan saygı ve güven. İşimize gelince panel işimize gelmeyince yan yolları denemenin hiçbir mahsuru yok. Hani diyebilirler ki panelde işler yavaş gidiyor veya bazı konularda sonuç alınamıyor. Ama burada Panel de kapatılan bir durum söz konusu. Brezilya’daki hiçbir arkadaş bu durumu orada sorgulamıyor. Buradaki arkadaşların Hemen hemen hepsi panel üyesidir. Siz orada bu panele sahip çıkmadıktan sonra burada şu anda ne yapıyorsunuz? Orada olmayan panel üyeleri; aradan 15 gün geçti, sizden de hiçbir ses yok. Bu panelin ilk by-pass edilişi değil. Bu konuda daha önce de birkaç defa uyarmıştım. Ama burası normal, böyle aciz bir gruptan tepki gelmeyecekse bu yan yolları kullanmada hiç bir sakınca yok. Burada kesinlikle söz konusu arkadaşa kızmıyorum ve tepki göstermiyorum. Burada sizlerin verdiği açığı kullanmakta sonuna kadar haklıdır. Sen sahip çıkamadıktan sonra millet istediği konuyu istediği gibi maniple edebilir. Yarışma Paneli dediğiniz oluşumun bir amacı var. Bu panelin üyesi olan sizler diğer bütün pilotları temsil ediyorsunuz. Burada bir karar alınacak iken birisinin karşısında durabilecek yüreğiniz yok ise veya bir konu hakkında yorum yapabilecek cesaretiniz yok ise burada ne diye fuzuli yer işgal ediyorsunuz. Yarışma Panelinde söz hakkını sadece ve sadece size dokunan kararlarda kullanacaksanız ben daha fazla devam edemeyeceğim. Belki benim bakış açımda problem vardır. Özür dilerim.

Diğer bir hususa gelince; Pre-World Cup başvurusu yapılırken söz konusu yarışmaya destek veren World Cup pilotu varsa isimleri istenir. Ben tam 8 arkadaşı aradım. 8 tane yeter deyip diğer arkadaşları aramadım. Ve telefonda tek tek onaylarını alarak isimlerini yazdım. Hatta World Cup a başvuruyu internette bu olaylar ortaya çıktıktan sonra yaptığım için isimleri yazılan arkadaşlar bu durumdan haberdar idiler. Bu 8 arkadaş çakışan bu iki yarışmada senin yarışmanı destekliyoruz bizim ismimizi yazabilirsin dedi. Hatta bazıları “imza atılacak bir şey varsa atalım” dediler. Bu 8 arkadaştan 4 ü Brezilya’da idi. Burada lafım bu 4 arkadaşa. Eğer lafınızın arkasında duramayacaksanız neden bana “yaz benim ismimi” diyorsunuz? Ne imzasından bahsediyorsunuz? Diğer taraftan Orada “belediye’den yana mı olalım Pilottan yana mı olalım” diye tartışacağınıza önce kendinizi bir sorgulasaydınız ya? PWCA diyor ki size “ Word Cup pilotlar birliğidir her zaman pilotlardan yanadır. Dolayısıyla bu kararı da pilotlar olarak siz vereceksiniz” diyor. Siz orada Pilot mu, belediye mi diye tartışıyorsunuz. Bravo. Hadi tartışıyorsunuz diyelim; Gelecek sene seçim var ve diyelim ki belediye başkanı değişti, var mı yeni gelecek adamın aynı desteği vereceğinin garantisi? Bunu politize olmak için yazmıyorum. Daha önce böyle yazdığım için belediye başkanı başka anlamlar çıkarmış bozulmuş ama bu hayatın gerçeği. Kendisine veya başkasına bir mesaj kaygısı değildir bu. Bunu kendisinin de kabul etmesi gerekir bizim de kabul etmemiz gerekir. Başkan gelecek sene devam ederse iyi güzel. (değişirse örneğinin yanına birde değişmezse örneğini verelim ki dengeyi kuralım!) Ama bu sefer de taşıma suyla o değirmeni nasıl döndüreceksin? 51 üyenden 50’si kulüpten ayrılmış (kalan 1 kişi belediye personeli) Şimdi yeni ekip kurmaya çalışıyorsun. İnşallah başarabilirler. Bunu gönülden diliyorum. Ancak işleri gerçekten çok zor olacak. Bu belediyenin problemidir. Parayla çözer. Belediye başkanı seçilemezse ve yeni gelecek siyasi bu işe sıcak bakmaz ise o zaman ne olacak? Dışarıdan alınan taşeronlar ne kadar etkili olacak? Yerel pilotlara destek vermeyen sizlerin dışarıdan yeni başkana ne kadar etkisi olabilecek? Dışarıdan sizler gerçekten yeni başkana bu kadar para harcatabileceğinizi düşünüyor musunuz? Belediye cephesi için; Belediye başkanı olmazsa Talas ta organizasyon olmaz. Kayseri Havacılık kulübü cephesi için; Adem olmazsa ise olur. Çünkü burada bir ekip oluşturuldu. Adem de bu ekibin bir parçası. Anlamadım ama inşallah vardır bir bildiğiniz.

Arkadaşımız yazmış “birbirinize çomağı sporcu üstünden göstermeyiniz” Burada ben üzerime almam gerekeni alıyorum. Haklısınız diyorum ve özür diliyorum. Siz sporcuları burada bir taraf yapmaya çalışmak yanlıştır ve haksızlıktır. Doğru. İnanın öyle bir niyetim yoktu. Siz sporcuları kullanıp burada birilerine sopa gösterme gibi bir niyette de değildim. Böyle bir görüntüye neden olduysam da özür dilerim. Ancak sizlerde burada tutarlı olmalısınız. Pilotlar olarak kararları biz almalıyız diyorsanız ona göre hareket edin. Yoksa baştan söyleyin biz karışmıyoruz diye. Öbür türlü işinize geldiğinde pilotlar karar versin, çetrefilli konularda geri vites yapalım, yapıcı değildir. Çözüm getirmez. Diğer taraftan benim tepkim burada karar verme mekanizmasının içerisinde olan Panel üyesi arkadaşlaradır. Bu arkadaşların aldıkları görev nedeniyle sorumlulukları vardır. Ve ellerini taşın altına koymaları gerekirdi. Bu arkadaşların yanında ağızlarından söz çıkan insanlar da vardır. Bunlarında sözlerinin arkasında durmaları gerekirdi. Oda olamadı! Yıllardır birbirimizle arkadaşız. Birbirimizle ne tartışmalar yaşadık. “Yarışma yapacağım diye çıkıyorsun ortaya. Yapsan ne olacak yapmasan ne olacak. Kavga ile yarışma mı yapılır. Yapsan neye yarar kime yarar?” de. “Önceden piyasada kimse yoktu yapıyordun şimdi bir sürü talip var çekil artık kenarına” de. Başka ne söylemek istiyorsanız söyleyin. Ama keşke bunu bana Brezilya’dan bu sporu çirkinleştirdiğimi ima ederek yada başka bir mesajla çıkar kavgasında bulunduğumu ima ederek yapmasaydınız. Yada bunlar benim safça beklentilerim.

Şimdiye kadar kaç yarışma organize ettim ve kaç tanesine katkım oldu inanın sayısını bilmiyorum. Hesabını da tutmadım. İçerisinde bulunmuş olduğum bütün organizasyonlardan zevk aldım ve hatıralarımın arasında en değerli yerlerini şimdiden almışlardır. Gönül isterdi ki bu işe noktayı koyarken daha güzel bir ortam ve yarışma ile bu işi bırakabileydim. Yani böyle bir şeyi hak ettiğimi düşünmüştüm. Ancak yaptığım yanlışlar sonucunda hak ettiğimi aldım. Ben ne camiamıza nede sporumuza zarar verecek hiçbir oluşumun ve hiçbir faaliyetin içerisinde yer almamaya özen gösterdim. Kendi değerlerim ve doğrularım adına kimi zaman THK yı savundum. Kimi zaman Federasyonu savundum. Ancak her zaman camianın yararına olduğunu düşündüğüm tarafta yer aldım. Belki yanıldığım noktalar olmuştur. Ancak hiçbir zaman menfaatim doğrultusunda hareket etmedim. Bunları yaparken de kendi değerlerime göre ve kendi doğrularım çerçevesinde hareket ettim. Bu değerler ve doğrular ise kesinlikle bir menfaate yönelik olmamıştır. Belki haklıydım belki haksızdım. Yanlışlarım da olmuştur ancak asla art niyetli olmadım. Art niyetini gördüğüm insanlardan da uzak durdum ve uzak tuttum. Asla bir beklentim olmadı. Bazılarınız sorabilir “Bir beklentin yoksa neden yaptın?” Kendi açımdan zevk aldım. Mutlu oldum. Nasıl uçarken bundan zevk alıyorsak ve bunu insanlara anlatamıyorsak, işte buda böyle bir şey. Dağcılık tan da zevk alırım. Ağrı dağının zirvesine çıktım. Bundan zevk aldım. Pek çok insana garip gelir. “Eziyet lan bu” der. Uçarım zevk alırım. “Allah akıl fikir versin” der. Yarışma yapmakta böyledir. Güzel bir şeyler yapma düşüncesi ile çıktığım yolda hayal ettiğim güzel şeylerin aslında zarar vermeye başladığını görmekte beni üzdü. Zevk almadığınız bir işi yapmazsınız yapamazsınız. Şu anda olduğu üzere ve bu nedenlerle; Artık bıraktım. Aslında her şeyi biliyor ve müdahale etme konusunda cesaretiniz olmuyorsa artık bende elimin taşın altından çekiyorum. Benim olayım budur.

Burada Semih de dahil olmak üzere pek çok arkadaşı doğrudan sorguladım ve yazdıklarımla belki de kırdım. Kusura bakmayın ancak ben daha fazla kırıldım ve içimdekileri söylemeden de edemedim. Özellikle Semih’e Ağustos ayındaki yarışmasında başarılar dilerim. Hepinize bundan sonraki hayatınızda ve çalışmalarınızda gerçekten ve gönülden başarılar dilerim.

Kazasız ve belasız bir yıl geçirilmesi dileğiyle.

,

Kullanıcı avatarı
Champion
Ad Soyad: Semih Sayir
:
Yarışma Pilotu 200+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 5 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen Champion » 1 on yıl 10 ay önce (01.05.2013, 10:47)

Selamlar..
Doğrusu- yanlışı ile gelişen bu tartışmalarda Ademin verdiği karar camiamız adına olumlu bir gelişmedir. Diğer durumda taraflar ve pilotlar bu tartışmalardan ve gerilimden önemli ölçüde zarar görecekti.
Bundan sonra ne olur..!
Biz Talas Belediyesi ve kendi ekibimizle bu seneki yarışmayı elimizden gelen en iyi şekilde gerçekleştirmeye çalışacağız. Başarılı olup olamayacağımızı katılacak arkadaşların değerlendirmelerine bırakıyoruz.
Talas Belediyesi adına konuşmaya yetkili değilim.. Ancak kendi bakış açımdan şunları söylebilirim...
Biz Adem Hasgülü veya beraber olduğu muhalif gurubu cezalandırmak, yıldırmak amacında değiliz... Bu arkadaşların mağdur olduğu veya olacağını düşündüğü konular var ise görüşmeye ve diyaloğa açığız. Elimizden gelen her türlü yardımı gösteririz. Uzun yıllar bende haksız gördüğüm konular ve kurumlara karşı muhalif olarak mücadele etmeye çalıştım. Bugün geldiğimiz noktada çözümlerin muhalefetden ayrı olarakuzlaşma ilede olması gerektiğine inanıyorum.
Kayserideki bu kutuplaşmanın zaman içerisinde çözülecektir. Neticede sizler orada yaşıyorsunuz.
Talas dağında yapılacak her organizasyonun Belediye ile uzlaşarak ve onların desteğinin alınarak yapılması menfeatlerimizedir. Önümüzdeki yıllarda Adem, ben veya bir başkası( yeterki bilgi ve tecrübesi yeterli olsun) iyi niyetli olduktan sonra bu göreve talip olabilir. İşlerin zamanla yoluna oturacağını umut ediyorum.

Ademe bu sağduyulu kararında ötürü teşekkür ederim.
Hayırlısı olsun.

Semih