Nova İon 6

Yamaç paraşütü malzemelerinin tartışıldığı alan: yamaç paraşütleri, harnessler, cihazlar, vs

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
makdilek
Ad Soyad: mustafa akdilek
:
100+ Club
Aldığı Beğeni: 15 / 0
Pilot Menüsü: 

Nova İon 6

Mesaj #1 gönderen makdilek » 2 yıl 1 ay önce (23.02.2022, 22:56)

Herkese merhabalar.
Nova ion 6 kanadını almayı düşünenler yada merak edenler için düşüncelerimi yazmak istiyorum. yaklaşık 2-3 yıldır nova mentor 4 ile uçuyorum 50 saat üzeri. yakın zamanda bi arkadaşıma mentorumu sattım. ve eşimin kanadı olan ion 6 ile pamukova da birkaç uçuş yaptım. mentor ve ion da 80-100 s beden bu arada. ion 6 eşime ait olduğu için uçmayı hiç düşünmemiştim fakat geçen ay itibari ile mentoru satınca bir iki uçuş yaptım. pamukova da kış termiği diyebileceğimiz türden bir uçuştu. ancak bu uçuş sırasında ion un nekadar iyi bi kanat olduğunu anlayınca burdan paylaşmak istedim. buardaki kıyaslamalarım tamamen mentor 4 ve ıon 6 kıyaslaması olacaktır. ıon low b kategori olup mentor ise high b sınıfında olmasına rağmen ıon 6 ile daha dar ve rahat termik döndüm ıon termiğe girerken gerçekten ben giriyorum termikteyim der gibi hissettiriyor ve bunu güven içinde hissedebiliyorsunuz. termik konusunda gerçekten biçilmiş kaftan diyebilirim. termikleri sabırla dönüp ufak ufak tırmanıp sabırla günün sonunda sizi çok uzun mesafelere ulaştırabilecek bir kanat ıon 6. frenleri mentor a göre yumuşak ve fren mesafesi daha uzun. benim hissiyatıma görede mentora göre daha dar ve keskin dönüş yapabiliyor. arka kolon hissiyatı çok yumuşak mentorun ki daha sağlam. ıonun arka kolonlarını ilk uçuşumda cok emniyetsiz buldum ancak frenleri kilitlediğimiz çıtçıtın altından iki parmak ile tutup arka kolonu yönlendirmek çok basit ve rahat . alışınca çok hoşuma gitti. ıon 6 ile kulak kapatmak kolay hemen açılıyor. speed basmak sertlik açısından aynılar ıon belki bi tık yumusaktır.ancak mentor karakteri gereği burda bariz sıyrılıyor speed ile daha iyi süzülüyor. fakat ıon 6 trim hızında daha hızlı diyebilirim ful speed de mentor geçiyor. ıon 6 ile havada iken kanatla kapanma korkusu hissetmiyorum güven acısından kendimi çok huzurlu hissettim. bu duygu sizi xc uçuşlarında ileriye götüreceğine eminim. ıon 6 ile derin 360 manevrası denediğimde 1 kez cok etkiledi beni ancak 2 3 denememde alıştım ve mentor dan daha yumuşak hissettirdi özellikle çıkışları kolay oldu. kanat kabarsada çok salınım yapmadan başımın üstünde durdu. wingower yapmak ta çok kolay olacağına inanıyorum ben derin atamıyorum ancak ıon ile 1 2 denememde kendimi rahat hissettim wingower dnerken. ıon 6 ile kalkış yapmak kolay oluyor bahsetmeye bile gerek duymuyorum bunu. iniş yapmak da aynı şekilde çok kolay. hedef inişi bile rahatça yapabilirsiniz.
Son olarak hafta sonu uçuşumda kanat beni çok etkilediği için bu yazıyı yazma ihtiyacı duydum. uzun zamandır bir uçuşta böyle keyif almadım. bunun sebebi ion 6 ile bu kadar rahat termiği dönmem kalkıştan inişe kadar bana huzurulu bir uçuş yaşatması. tüm bu etkenler bu yazıyı yazdırdı. mentor 4 ten şikayetçi asla değilim o kanadımı da çok seviyordum. ancak ıon u ele alınca bunları hissettim. eğer nova ıon 6 yı merak ediyorsanız. bu yazdıklarım umarım faydalı olur. yine benden tecrübeli diğer arkadaşalrım ıon 6 için yorum yaparsa mutlu olurum. yanlışım var ise düzeltirseniz sevinirim.
herkese iyi uçuşlar dilerim.
Dosya ekleri
IMG_20210605_181656.jpg

Son beğenen Sinan Emiralp

“Yamaç Paraşütü Malzemeleri, Yorumlar, Öneri ve Ürün İncelemeleri” sayfasına dön