Kanat tavsiyeleri

Yamaç paraşütü malzemelerinin tartışıldığı alan: yamaç paraşütleri, harnessler, cihazlar, vs

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
ymcbayraktar
Ad Soyad: Mehmet Bayraktar
Aldığı Beğeni: 7 / 4
Pilot Menüsü: 

Kanat tavsiyeleri

Mesaj #1 gönderen ymcbayraktar » 3 yıl 11 ay önce (05.04.2020, 22:24)

Tamamen kendi tecrübelerime ve gözlemlerine dayanarak her sınıftaki kanatları kendi tercihlerine göre şöyle bir sıraladım elbette ilave edecek tavsiyesi olanlar ve farklı tercihleri olanlar olabilir
Başlangıç dhv1-2
1- Skywalk Mescal
2- Ozone Mojo
3- Nova İon
Dhv1-2 Sınıf
1-Ozone Buzz
2- Skywalk Tequila
3-U-turn İnfinity
ileri 1-2 sınıf
1- Gin Carrera
2- skywalk Chili
3- Ozone Rush
Dhv2 sınıf
1- Ozone Delta
2- Bgd Cure
3- Niviuk Artık
Dhv 2-3 sınıf
1- Ozone Mantra
2- Skywalk Posion
3- Gin Leopard
Açık sınıf
1-Ozone Zeno
2-Gin Boomerang
3- Niviuk Peak
Tandem
1- Niviuk Takoma
2- Gradient Bi Golden
3- Bgd Dual
Acro ve paramotor kanatlar hakkında fazla bilgim yok
Mehmet Bayraktar
Kulüp eğitmeni T2 ve Paramotor pilot
Dosya ekleri
G0023543.jpg

Kullanıcı avatarı
BerkhanB
Ad Soyad: Berkhan Bayraktar
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 18 / 0
Pilot Menüsü: 

Kanat tavsiyeleri

Mesaj #2 gönderen BerkhanB » 3 yıl 11 ay önce (06.04.2020, 20:36)

Hocam öncelikle listeyi neye göre yaptığınızı söylemeniz lazım bence. Bazı kişilerin aksine ben de bazı kanatların diğerlerine üstün görülebileceğini düşünüyorum ancak listeniz bu haliyle kanatları neye göre sıraladığı belli olmadığı gibi birçok yanlışla dolu.

Listede kanat sınıflarını eski DHV sınıflarına göre yapmışsınız, bu sınıflar kalmadığı gibi aralıkların sertifika yerine pilot sınıfıyla değerlendirilmesi daha doğru olur diye düşünüyorum ama yine de sonraki yorumları yeni kanat seviyelerine göre yapacağım. Bunun yanında bildiğim kadarıyla 2012 yılından beri yarışmalarda açık sınıf kanat kullanımı yasak, 2015 yılından beri ise CCC sınıfı var. Bundan sonra yapacağım yorumlarda 1=A, 1-2=B, 2=C, 2-3=C, Açık Sınıf=CCC olarak düşüneceğim. Ayrıca birkaç modeli bulunan kanatlara sayı vermeden sıralamışsınız. Kendi uçtuğum kanatlardan örnek vermem gerekirse Buzz Z4 ile Z5 arasındaki tek benzerliğin isimleri olduğunu söyleyebilirim ki listenizdeki birçok kanat için geçerli bu.

-A kategori kanatların hepsinde hangi model olduğu sorunu var. (1 mi 2 mi 3 mü gibi)
Nova Ion B sınıfı kanat. Yanlış kategoride.

-Düşük B kategori kanatların hepsinde hangi model olduğu sorunu var.

-İleri B kategori kanatların biri hariç hepsinde hangi model olduğu sorunu var.
Gin Carrera şu an satışı olmayan bir model. Ayrıca Gin bu kanadın EN testlerinden B almasına rağmen Sport Class kanadı yani C kanatlarla karşılaştırılması gerektiğini söylüyor.

-C kategori kanatların hepsinde hangi model olduğu sorunu var.

-D kategori kanatların biri hariç (Leopard) hepsinde hangi model olduğu sorunu var.
Bununla birlikte bu kategoride iki kolonlu kanatlarla üç kolonluları birlikte kıyaslamak da çok yanlış. Leopard iki kolonluyken diğer ikisi üç kolonlu.

-CCC kategori kanatlarda yine biri hariç hangi model olduğu sorunu var.
Zeno ve Peak CCC değil iki kolonlu D kanat. Leopard'la aynı seviye yani. Sadece Boomerang CCC sınıfı yani eski açık sınıf kanatlar yerine sayılabilecek bir kanat.

-Tandem kanatlarda da aynı şekilde hangi model olduğu sorunu var hepsinde. Ayrıca Takoma yazmışsınız, Takoo olacak doğrusu.

Son beğenen HakanGuler

Kullanıcı avatarı
ymcbayraktar
Ad Soyad: Mehmet Bayraktar
Aldığı Beğeni: 7 / 4
Pilot Menüsü: 

Kanat tavsiyeleri

Mesaj #3 gönderen ymcbayraktar » 3 yıl 11 ay önce (07.04.2020, 08:02)

Berkcan uyarıların için teşekkürler Eğitim kanatlarında Nova ion değil prion olacaktı yanlış olmuş Tandem kanatlar da da Tako yazılacağına yanlışlıkla ma ilavesi olmuş bu imla hataları için özür dilerim uyarın için tekrar teşekkür ederim markaların sonuna bilerek seri numarası koymadım örnek ozone Delta 4 çıkıyor çıkmadan yazmak istemedim sadece marka model yazdım herhalde Tequila yazdığım zaman kimse tequila 1 düşünmez ben yazımın başında da belirttim bu tamamen kendi gözlemlerim ülkemizde çoğunlukla tercih edilen marka ve modeller elbette benim bilmediğim yada gözümden kaçan çok güzel marka ve modeller de vardır anladığım kadarıyla senin de modeller hakkında bir hayli bilgin var genç arkadaşlarımızın çoğu bu konuda yeterince araştırma yapmıyor seni tebrik ediyorum para2000.Org sitesi kapandıktan sonra yeni çıkan kanatlar hakkında kaynak sıkıntısı çekmeye başladım eskiden boş zamanlarımda oturur kanat karşılaştırması yapardım malesef bu imkan kayboldu karşılaştırması yapabileceğimiz başka site varmı bilmiyorum bu arada Ölüdeniz Aır games festivali'nde yurt dışından gelen hafta sonu pilotlarının çoğunda Siwing Arcus kanatlar görmüştüm bu o ülkelerdeki kulüplerin tercihini ve Dlear lerin satış gücünü göstermektedir sevgilerimle

“Yamaç Paraşütü Malzemeleri, Yorumlar, Öneri ve Ürün İncelemeleri” sayfasına dön