Niviuk Artik 5(EN-C) Kanat Değerlendirmesi

Yamaç paraşütü malzemelerinin tartışıldığı alan: yamaç paraşütleri, harnessler, cihazlar, vs

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
asakura93
Ad Soyad: Ümit Karakaş
:
200+ Club
Aldığı Beğeni: 4 / 0
Pilot Menüsü: 

Niviuk Artik 5(EN-C) Kanat Değerlendirmesi

Mesaj #1 gönderen asakura93 » 4 yıl 7 ay önce (05.08.2019, 22:51)

Öncelikle kendimden bahsetmek gerekirse ben Ümit KARAKAŞ 8 yıldır Gazi Havacılık Topluluğu bünyesinde bu spora devam ediyorum.Daha önce rush4,delta2,artik4,icepeak 7 pro ve bu seviyedeki farklı marka kanatlarla uzun saatler uçuş yapmış ve uzun mesafe uçuşları yapmış biri olarak bu kanat için(Niviuk Artik5) kendi kişisel yorumumu yapmaktayım.
Artik 5 ile toplamda 6 saat ve 100+ km mesafe uçuşu yaptım. Güzel ve enerjik bir kanat olmuş.
Biraz uçuşundan bahsetmek gerekirse, farklı bir En-C ile yan yana gelmediğimizden hız olarak karşılaştırma fırsatım olmadı ama elektronik verilerine bakıldığında hız olarak En-C kategorisinde güzel bir hızı var. Yine de, aynı havada farklı kanatlarla karşılaştırılması daha doğru olacaktır.
Termik dönüşleri ise çok güzeldi direk termiğin içine doğru kendini emdiriyor termiğe girişleri çok rahat, hatta kuvvetli termiklere (+6 üstü) girişi gayet güzeldi.
Kategorisine göre sınıflandırıldığında, Niviuk'un fren basınçları diğer bazı markalardan birazcık daha yumuşaktır.
Artik 5 ile Artik 4'ü karşılaştırırsak (Artik 4'le de 130 saat uçmuş biriyim); fren basıncı olarak Artik 5'in fren basıncı biraz daha sertleştirilmiş ve sınıfındaki diğer marka kanatlara yakın bir fren basıncı olduğunu söyleyebilirim.
Termik içindeki ve süzülüşteki kanat hareketlerinden bahsetmek gerekirse kanat tok ve stabil ama bir önceki nesli yani Artik 4 e göre biraz daha enerjik. Artik 4 gerçekten aşırı uysal ve rahat bir kanattı. Ama Artik 5 de haşin bir kanat değil kimse korkmasın :)
Ama dediğim gibi Artik 4 e göre biraz daha enerjik ve hareketli olduğunu söyleyebilirim.( termik dönüşleri Artik 5 te daha zevkli 8) )
Atlamalarda kanadın geri bildirimi çok güzel. Mesela kanat sağdan öne geldi, orda bariz bir şekilde hem pilota öne geldiğini hissetiriyor ve pilotaj için hatrı sayılır bir müdahale zamanı veriyor.
Speed kullanımında ise kanat yine tok bir şekilde uçuyor,performansı da gayet iyi.
Arka kolon kullanımına gelince, keşke Icepeak Evox'taki gibi ahşap çubuk kullanılsaymış :) ama yine de arka kolon ile rahat bir şekilde kullanım sağlanıyor ve kanat pilota gerekli müdahaleyi hissettiriyor.
Kanadın iç basıncı düştüğü zaman ufak ufak kulak kapanıp açılmaları görülebiliyor.
Bu seviyeye yeni geçmek isteyen ya da bu seviyede devam etmek isteyenler için ve uçuş tipi ne olursa olsun(mesafe,yelken,yarışma,termik)seviyesine uygun kişiler uçtuğunda bu kanatla öğretici,eğlenceli ve güvenli uçuşlar gerçekleştirebileceğini düşünüyorum.
Herkese iyi uçuşlar.

Son beğenen BerkhanB

“Yamaç Paraşütü Malzemeleri, Yorumlar, Öneri ve Ürün İncelemeleri” sayfasına dön