Yedek paraşütlerin son kullanım süresi dikkat edilmeli

Yamaç paraşütü malzemelerinin tartışıldığı alan: yamaç paraşütleri, harnessler, cihazlar, vs

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
erenkılıc
Ad Soyad: Eren Kılıc
Aldığı Beğeni: 21 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #1 gönderen erenkılıc » 5 yıl 1 hafta önce (19.03.2019, 11:59)

2010 yedek paraşütü açtım geçen gün ve artık kullanılmaz hala gelmiş hava geçirgenliği çok yükselmiş. Biz yedek ömürleri için 10 yıl diyoruz fakat malzemene bakmana göre bu süre daha kısalabilir. Bu nedenle 8-9 yıllık olsa bile yedeklere dikkat etmekte fayda var. Özellikle ikinci el alım ve satışlarda, 10 yılı dolmamış bir iki yıl daha süresi var mantığı hataya neden olabilir diye düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
EmreIpek
Ad Soyad: Emre İpek
:
100+ Club
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen EmreIpek » 5 yıl 1 hafta önce (19.03.2019, 12:08)

Düzenli havalandırılıp katlandı mı ne şartlarda saklandı gibi sorular yedek ömrünü belirleyen faktörler.Yedeklerin hava geçirgenliği olması muhtemel.Hava geçirgenlik testi yedek için referans değil diye biliyorum.İkinci el yedek alınırken geçmişi bilinen yedeğin alınması gerektiğini düşünüyorum.10 yıl raf ömrü süresi havalandırıp düzgün katlandığında bu sürecin biraz daha uzayacağı söyleniyor.Kişilerin tercihleri değişebiliyor ben şahsen yedek paraşütün yeni olması taraftarıyım.

Kullanıcı avatarı
BerkhanB
Ad Soyad: Berkhan Bayraktar
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 18 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen BerkhanB » 5 yıl 1 hafta önce (19.03.2019, 17:05)

Paraşüt kumaşı naylondan yapıldığı için nemli ortamlarda yeterince havalandırmadan tutulduğunda kullanılmasa bile zarar görebiliyor. Ancak uygun şartlarda saklandığında paraşüt kumaşının dayanıklılığının düştüğüne dair bir araştırma yok. Hatta yanlış hatırlamıyorsam Semih abi test firmalarından birine bununla ilgili soru sormuş ve 10 yılın güvenlik amacıyla konulduğunu belirtmişti. (İlgili konu aşağıda) Ayrıca çok benzer malzemeler kullanılmasına rağmen ömrü 12 yıl olup, yılda bir kontrol edildiğinde 14 yıl kullanılabileceği yazılan yedek paraşüt de var. (Beamer 3) Aynı malzemeden daha kalın kumaşlarla yapılmış askeri paraşütlerde ise raf ömrünün sağlamlığa etki etmediğini gösteren bir araştırma da var. (Semih Abi'nin paylaştığı konuda var)

viewtopic.php?t=7056

Son beğenen Volkan Ovun

“Yamaç Paraşütü Malzemeleri, Yorumlar, Öneri ve Ürün İncelemeleri” sayfasına dön