Forumdaki tartışma konuları hakkında

Forum Hakkındaki yazıları , önerilerinizi , şikayetlerinizi buraya yazabilir ve forumdaki yenilikleri buradan öğrenebilirsiniz. Forum u kullanmak hakkında destek alabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
Human capital
Ad Soyad: İbrahim Coban
Aldığı Beğeni: 88 / 0
Pilot Menüsü: 

Forumdaki tartışma konuları hakkında

Mesaj #1 gönderen Human capital » 1 on yıl 3 ay önce (25.11.2013, 21:37)

Sayin Ali Yucer,

Forumda barisi saglamak adina bir veya birkac konudaki butun yazilari silmek,
yapmak istediginizin tam tersini olusturur. Biz pilotlar toplumun
degisik kesimlerinden geldigimiz icin, dogal olarak farkli dusuncelere
sahibiz. Esasen hicbir toplumda herkesin ayni dusuncelere sahip olmasi
mumkun degildir. Ama degisik fikirli insanlarin bir araya gelerek ortak
ilgi alanlarinda calismalar yapmalari mumkundur.

Degisik dusuncelerin surtusme noktalari olusturdugu bayan Pilotu ornegi
gibi yazilarin yok olmasi kisiler arasindaki bu zitliklari yok etmez. Tam tersi
tartismanin engellenmesi herkesin kendi inandiginda kemiklesmesini getirir
ki bu durum asgari mustereklerde(bunun turkcesi yokmu acaba?) birlesmesi
gereken pilotlari daha da birbirinden uzaklastirir.

Insanlari degistiremiyecegimize gore onlarin birlesebildikleri ve ayrildiklari
noktalari ogrenerek kimle nereye kadar gidebilecekleri
sartlari yaratmamiz gerekiyor. Boyle durumlarda tartisma dogal olarak
belli gerilimi de beraberinde getirir. (bu turkiye insaninda cok asiri)
Ama taraflar birbirine sabredip ne demek istediklerini anlamaya calisirlarsa
en azindan belki bir ortak nokta yakalanabilir.

Yani bu gerilimli surtusme noktalari bir bakima ayni zamanda boyle degisik
noktalarda duran bir grubun, kendini bulmasi
ve birlikte birseyler yapabilmesi icin de bir sansdir. Tabiiki sabretmek
ve tartismaya bazen yon verici etkilemeye calismak da gerekebilir.

Yazismalarda kirici olabilecek sert deyimler bile olsa bunlarin silinmesi
burada bir hafizasizliga yol aciyor. Bazi sert deyimleri kullanan kisilerin
bir sure sonra da olasi olgunlasmadan dolayi kendi deyimleri ile yuzlesip
kendilerindeki gelismeyle butunlesmeleri engellenmis oluyor.

Catisma ve gerilim olan konularda konusuldugu surece, sorunlarin
konusarak cozulme sansi vardir. Maalesef aksini bizler Turkiye,de cok
yasadik, ve bu yapilanlar Turkiye,ye cok pahaliya mal oldu.

Politika yapma meselesi:
Yasadigimiz bicim ve yaptigimiz her sey politikdir. Askeri rejim ve diktatorler
politikayi istedikleri bicim verirken vatandaslarin politikaya
hic yaklasmamalarini ve kendi ongordukleri gibi dusunmelerini saglarlar.
Sukur askeri bir rejim olmadigina gore,onlarin istedigi suya sabuna
dokunmayan cinsten bireyler de olmamiza gerek yok.
Anca bu konu herhangi bir parti politikasi propagandasi yapilmamasi
gerekliligi olarak ortaya konursa dogru olur.

Sayin arkadaslar,kesinlikle dogru hicbir zaman bir tek degildir. Bir cok
farkli dogrular paralel olarak mevcut olabilir. Ama bir yontemin dogru mu yanlis mi
oldugu konusunda, Tibet,li bilim adamlarinin su deyimi cok degerli bence:
`` Eger onunde iki yol var ve sen hangi yolun dogru yol
oldugunu bilmiyorsan, zorlu olan yolu sec,o dogruya en yakin olandir``

Bu anlamda Forumdaki bu ``sorun``un cozumunde maalesef sizler kolay olan yolu
secerek forum uyelerinin bu alanda kendilerini bir adim gelistirme temelini yok ettiniz.

Selamlar
Ibrahim Coban

Kullanıcı avatarı
PaRaDoX
Ad Soyad: Ali Yücer
:
Yönetici
Aldığı Beğeni: 40 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen PaRaDoX » 1 on yıl 3 ay önce (25.11.2013, 21:54)

İbrahim bey,

Dediğim gibi 8 yldır ben hiç bir siyasi veya dini konunun kavgasız bittiğini görmedim. Bundaki en büyük sebepte insanların yüz yüze konuşması değil yazışarak bir tartışma yaptığı ve mimik,ses tonu gibi materyalleri kullanamadığımız için çok çabuk kavgalar başlıyor. Ve daha önemlisi bu kavgalar sanal ortamda kalmayıp gerçek hayata taşındığını bizzat defalarca şahit oldum. Bu tarz bir durumda ise bunun sorumlusu siz olmuyorsunuz, devlet bizleri sorumlu tutuyor.

Siyaset yapılacak veya dini konu konuşulacak çok fazla ortam var, ama burası değil. Biz burda sadece havacılık konuşmak istiyoruz, insanların siyasi görüşü, dini ırkı veya fikirleriyle ilgilenmiyoruz. Çok basit bir kural var ve havacılık dışı konular konuşulmasın istiyoruz, çok zor birşey değil.
Bu tarz konuları konuşmak istiyorsanız takeoff larda yine konuşun, çünkü yüz yüze iletişim çok daha kolay sanal ortamdan.

Havacılık konusunda temiz bir kaynak sayfa olması tek amacımız, lütfen bırakalımda öyle devam etsin.

Selamlar

Kullanıcı avatarı
tayran
Ad Soyad: Erdoğan Kandemir
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Fethiye bayan Pilot

Mesaj #3 gönderen tayran » 1 on yıl 3 ay önce (26.11.2013, 08:39)

PaRaDoX yazdı:Siyaset yapılacak veya dini konu konuşulacak çok fazla ortam var, ama burası değil. Biz burda sadece havacılık konuşmak istiyoruz, insanların siyasi görüşü, dini ırkı veya fikirleriyle ilgilenmiyoruz. Çok basit bir kural var ve havacılık dışı konular konuşulmasın istiyoruz, çok zor birşey değil.
Bu tarz konuları konuşmak istiyorsanız takeoff larda yine konuşun, çünkü yüz yüze iletişim çok daha kolay sanal ortamdan.

Havacılık konusunda temiz bir kaynak sayfa olması tek amacımız, lütfen bırakalımda öyle devam etsin.

Selamlar
:+1: :+1:

Kullanıcı avatarı
Human capital
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen Human capital » 1 on yıl 3 ay önce (26.11.2013, 13:26)

Bugun radyoda 365 yil once yapilan bir baris antlasmasi uzerine ilginc bir program dinledim.
30 yil reformistlerle (protestan) katolik kilisesinin taraftarlari arasindaki bu savas, ulke nufusunu
ucte birini yok ettikten sonra gerceklesiyor. Sadece baris gorusmeleri 5 yil zaman aliyor.
Nedeni iki taraf da birbiri ile direk gorusme yapmak istemiyor, ve gorusmeler iki degisik
sehirde, Munster ve osnabruck,te yapiliyor. Atli arabalarla yapilan bir gidis ve gelis (bilgi
vermek danisma amaciyla) 40 gun suruyor. Baris fiilen gerceklesiyor ama iki taraf da
birbirini gercek din olarak gormeyip, sapma yolda oldugunu dusunuyor. Bu durum 1912,ye
kadar suruyor. Hatta 1960 li yillara kadar da karsilikli evlenmeler mumkun degil.
Simdi o donemde karsilikli ailelelerinden bir yigin insani oldurmus bu insanlarin yasadigi
bu ulke su anda dunyanin en gelismislikte ileri olanlarindan biri. Hatta 1. ve 2. dunya
savasinda karsilikli 10 milyon insanin olduruldugu Fransa ile de cok yakin dostlar.
Butun bunlar once siddetin olumlu sonuc vermedigini anlamak, karsi taraf ile bir dialog
platformu olusturup yilmadan konusmak iile karsilikli guven verme politikalarini kararli
bir bicimde surdurmeyle mumkun oldu.

Peki biribirlerinin can dusmani olanlarin basardigini bizler neden yapamayalim?

Icine kin ve ofke duygusu doldurularak yetistirilen bazilarini birakalim kussunlar derim ben.
Anladigim kadari ile baska turlu davranmak ellerinden gelmiyor. Ruhsal sagliklari biraz yerinde
olanlarin hemen bu agir hakaretlerden ofkelenip, yangina atesle gitmemeleri ile uzun
vadede saglikliya yakin bir dialog anlayisina kavusma olanagimiz olabilir.
Tabii dusunce uretebilen arkadaslarin bir kenara cekilmemeleri gerekiyor. Bir konu uzerine
soylenebilen her sey o konunun ve okuyucu kitlesinin algilarinin yonlendirilmesinde etkili olur.
Arti 1 ile ifade edilen cevaplar, bende yazan kisinin tembelligi ya da dusunme konusunda
zayifligina dair sorular olusturuyor. Insan kisaca da olsa niye o dusunceyi destekledigini yazabilir.

Belki bazilari benim gercek dunyadan kopuk hayal dunyasinda yasadigimi sanabilir.
Bir cok alanda hayal kurma ve tasavvur yetenegi cok degisik ve verimli kapilar acmamizda
yardimci olabilir. Ama bu alanda ben cok realistim. Once Almanya,daki pilot forumu benim
icin guzel bir ornek. Hicbir toplum sorunsuz ve surtusmesiz degil, Almanya da oyle.
Bizim forumumuzda bazen yazismalar oyle sert ve keskin oluyor ki, kisiler dusuncelerini
anlatabilmek icin aylarca ve 30-40 din A sahifesi yazismalarla tartisiyorlar. Nadiren de
olsa bazen tartisma konunun disina cikip hakaret etme noktasina geldiginde Moderator
uyarida bulunabiliyor. Ama genellikle uzun yazismalardan sonra belli bir ortak noktaya variliyor.
Bu nokta bazen, anlasma ve bazen de temel prensiplerde anlasamiyacaklarinin iki tarafin da
tesbit etmesi ve dolayisi ile bu durumu boylece birakmalari ile sonuclaniyor.

DHV forumunda bir suru surtusmeli konular izledim. Ama hicbirinde bir
yazar bir digerini kavga yapmak icin davet etmedi. Tyyf de boyle durumlarda 4-5 defa
disarida gorusuruz cinsinden yazilar okudum.
Acaba cocuklugumuzu cocukca yasayamadigimiz icinmi bir turlu buyuyemedik. ?

Boyle keskin tartismali noktalarda hedefe goturecek `sihirli`yontem, tartisilan konu etrafinda
kalmak ve kisiye ozel satasmalardan kacinmak. Bu sartlarda kimin konu hakkinda dinlenebilecek
fikri varsa (civitmadan, saldirmadan) ortaya koymasi yararli olur.
Konuya bakis tarzinin ve perspektifin zenginlesmesi ancak boyle olabilir. Bu cesitlilik icerisinde
surdurulen tartisma tartisan grubu gelistirir.

Ama elestiri yapmak (hatta ben buna gorevi de diyecegim) bir toplum ya da grubun saglikli olusmasi
icin sart oldugunun kesinlikle anlasilmasi ve kabul edilmesi gerekir.
Elestirinin karsi tarafin bizi asindirmaya calisma eylemi olarak algilanmasi degismeli.
Cevrenize bakin basarili toplumlar hep elestiri ozgurlugunu uygulayan toplumlardir.
En yakin arkadasim da hic tanimayan biri de beni cekinmeden elestirebilmelidir.
Selamlar

Kullanıcı avatarı
PaRaDoX
Ad Soyad: Ali Yücer
:
Yönetici
Aldığı Beğeni: 40 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen PaRaDoX » 1 on yıl 3 ay önce (26.11.2013, 14:40)

İbrahim bey,

Bahsettiğiniz gibi yurtdışında daha sağduyulu tartışmalar yapılıyor ama bizde durum öyle değil. Sadece bu forum değil bunu hayatın her alanında görebilirsiniz.
Biz burda tartışma yapılmasın demiyoruz zaten, siyasi ve dini tartışmalar gibi havacılık dışı tartışmalar yapılmasın diyoruz, çünkü konumuz bu değil.

Mesajınızdaki diğer fikirleri havacılıkla ilgili tartışmalar çerçevesinde değerlendirirsek katılıyorum.

Fikirleriniz için teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
kazim karabas
Ad Soyad: Kazım Karabaş
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen kazim karabas » 1 on yıl 3 ay önce (26.11.2013, 17:58)

Oncelikle mesajimin baslik altinda tartisilan konu ile ilgisi bulunmadigini belirtmek isterim.Cunku tartismalari okumadim.

Sayin forum uyeleri,Degisik Perspektifler basligi altinda yazan Ibrahim Coban in yazdiklarinin ne yazik ki hicbir gecerliligi bulunmamaktadir.Kendisi zaman zaman ulkemiz insanlari ile Avrupali insanlarin dusunce ve davranis acisindan kiyaslamasini yapmakta ve cok kisaca ozetlersek temelde birey olabilmek acisindan turk insanina cesitli elestiriler yapmaktadir.
Kendisi uzun yillardan bu yana Almanya da yasamakta oldugundan ,her yaz Turkiyeye geldiginde cevresinde olup bitenlere anlam verememekte,kavrayamamakta ,Almanyaya dondukten sonra da ulkedeki gorduklerinin etkisinden kurtulamayarak foruma mesajlar atmakta hatta forum uyelerinin mesajlarina bakarak saldirganlik ve siddet egilimi uzerinden elestiriler yapmaktadir.
Ulkemizin yetistirdigi buyuk fikir ve eylem insanlarindan Behcet Nacar tarafindan uygarlik uzerine yapilmis bir tanim soyledir :

Uygar bir insani ,ilkel bir hayvandan ayiran sey biyolojik durtulerini ,akil ve bilinc yoluyla frenleyebilmesidir.

Akil ve bilinc nasil gelisir,ben bu konuya girmeyecegim.,iste Sn Ibrahim Coban in uzun yillar yurtdisinda yasamasi nedeniyle ulke gerceklerinden kopmasi bu sorunu analiz etmesini engellemektedir.Kendisi uzun yillardir bir sanayi toplumunun fertleri ile birlikte yasadigi icin guzel memleketimizde yasayan ortalama turk insanini olusturan degerler den ya tamamen kopmus ya da oldukca uzaklasmis durumdadir.

Ibrahim Agbi,ya hic mi turk filmi seyretmedin uydudan cikmasi lazim,Hababam sinifinda ogretmen sinifa girdiginde bilek guresi yapan ogrencilere ne yapiyorsunuz deyince ogrenciler sinif baskani seciyoruz derler,ogretmenin siz sinif baskanini boyle mi seciyorsunuz ? sorusunun cevabi ise basittir.

'' Biz de kimin bilegi kuvvetli ise sinif baskani o olur ''

Basrollerini C.Arkin ve K.Inanir in oynadigi filmlerde ise takim elbise uzerine uzun beyaz atkili mafya babalari fakir fukaraya yardim eder ( sadaka kulturu mu dediniz ? Yok canim ! ) ihtilafli konulari racon keserek cozerler.( Mahkeme de neymis )

Hatta siradan mahalle kabadayilari bile mahallenin dirlik duzenini saglar,mahallenin namusunu korurlar (Gerci sonra kizi kendisi..,neyse )

Avrupalinin birey olma hali bizde bencil olma,uygar ve kulturlu olmanin bir tanimi olan kisisel gelisim ise maddi durumun duzelmesi ve satinalma/tuketim kaabiliyeti olarak algilanmistir daha cok,o yuzden sana son sozum sudur sevgili Ibrahim Agbi ;

Burasi Turkiye yok oyle

Kullanıcı avatarı
ugurci
Ad Soyad: Adnan Uçar
Aldığı Beğeni: 11 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen ugurci » 1 on yıl 3 ay önce (26.11.2013, 19:59)

Aslında platformun genel düzeyinin tartısıldıgı bu konunun baslığının farklı olması gerekmez mi. Bu konu tek ve gereksiz bir tartısmaya baglanamayacak kadar önemli ve sadece bu platformda paylasılanlar değil genel olarak cok geniş yamac parasütü hatta tüm sportif havacılık camiasında genel kurallar ,etik degerler , sorumluluk ve zorunluluklar, sınırlar ile iletişim, kişilere ve kurumlara saygı gibi degerlerin konusulup ortak bir aklın belirlenecegi entellektüel bir tartısmayı baslatabilmek mümkünken hala kuyuya atılan bir tas etrafında konusuyor gibi olmak anlamsız bir kısır döngüyü devam ettirmekten baska işe yaramaz.

Kullanıcı avatarı
cincir
Ad Soyad: Güngör Şen
:
Moderatör
Aldığı Beğeni: 11 / 2
İletişim:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen cincir » 1 on yıl 3 ay önce (26.11.2013, 22:53)

ugurci yazdı:Aslında platformun genel düzeyinin tartısıldıgı bu konunun baslığının farklı olması gerekmez mi. Bu konu tek ve gereksiz bir tartısmaya baglanamayacak kadar önemli ve sadece bu platformda paylasılanlar değil genel olarak cok geniş yamac parasütü hatta tüm sportif havacılık camiasında genel kurallar ,etik degerler , sorumluluk ve zorunluluklar, sınırlar ile iletişim, kişilere ve kurumlara saygı gibi degerlerin konusulup ortak bir aklın belirlenecegi entellektüel bir tartısmayı baslatabilmek mümkünken hala kuyuya atılan bir tas etrafında konusuyor gibi olmak anlamsız bir kısır döngüyü devam ettirmekten baska işe yaramaz.

Konu başlığı hakkında söylediklerinize katılarak ve İbrahim Bey'in hoşgörüsüne inandığımdan konu başlığını ve yerini değiştirdim.

Kullanıcı avatarı
Human capital
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen Human capital » 1 on yıl 3 ay önce (26.11.2013, 23:04)

Eyvah Kazim arkadas,ki eyvah. Beni zayif tarafimdan yakalamissin.
Dogrusu ortalama Turk insanini olusturan degerleri bir turlu anlayamadigimi
itiraf ediyorum. Ama bu alanda cok da antremansiz oldugum dogru deyil.
Maalesef, sulalemin icinde, kafatasci irkci cinsinden, ve de `medeni ``ummetciye
kadar genis yelpazede akrabalarim var. Ve ben onlarla her gelisimde
``Fikir alisverisi`` yapiyorum. Simdi neden akrabalarimin yanindan cok
daglarda oldugumu anladin umuyorum.Birlikte gecirdigimiz anlar onlara da
bana da fark ettiriyo ki: biz bunu degistiremeyiz, en iyisi boyle gecinmeye calisalim.
Oyle de yapiyoruz. Tabi birlikteligimiz mumkun oldugu kadar kisa oluyor.

Adnan Arkadas,
Uyardigin noktada cok haklisin.Biz coktan o seviyeye gelip aramizdaki iliskilerde
belli davranis normlarini gelistirmeli idik. Ama maalesef biz daha henuz fikir
farkliligi aninda insanlara karsi tarafi nasil insan olarak algilamasi mumkundur
sorusunda takilip kaldik. Bunu asamadigimiz surece surtusme alanlarinda
daima saldirganlik ortaya cikip,bizi ayni noktaya itecektir. Bu bir kader midir
ya da bunu asabilirmiyiz,bilmiyorum.Baska arkadaslar da bu konuda fikir
yuruturlerse daha baska ve yeni bir bakis ortaya cikabilir.

Yazimin iyi okunmadigini ya da vurgulamak istedigim noktalarin
anlasilmadigini dusunuyorum. Tekrarlama yerine sizlere iki kucuk
film iletiyorum. Sonuna kadar izlemek belki daha iyi sonuc verir.

http://www.videobash.com/video_show/thi ... ees-762211

http://www.videobash.com/video_show/hav ... st-1343212
.

Kullanıcı avatarı
ugurci
Ad Soyad: Adnan Uçar
Aldığı Beğeni: 11 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen ugurci » 1 on yıl 3 ay önce (27.11.2013, 20:40)

İbrahim bey iyi aksamlar.
wikipediada alaturka kelimesi aratılınca cıkan sayfada kelimenin muzikal ve kültürel kavramları da barındırdığı yazıyor. kültür insanın derisinin rengi gibi ve genetik kodlarında korunuyor ve ne yapılırsa yapılsın bu kodlar dıs etkilerle hemen degiştirilemiyor.öyle olsaydı ikoncan eda hanım her yaz türkbükündeki sezlongunda yaz boyu cildini balık gibi kurutmaz, 6 aylık bronzluk istanbula dönünce1 ayda kaybolmazdı.
Hal böyleyken, evrensel bir kavram olarak kabul edilen ala turka bizim cografyamızdaki ortalama insan profilini tam olarak anlatıyor. senelerden beri almanyada yasıyan bri olarak 2.3.hatta 4. kusak almancıların (!!!) tam olarak almanlastıgını iddia edebilir misiniz. tamam almanca artık anadilleri ve cogu almanya vatandası ama bu ozellikler ipsala ve kapıkule kapılarında n girerken sınırın hemen öte tarafında bırakılıyor ve anında genetik kodlarındaki türk ortaya cıkıyor ve bunu korudagından geliboluya gelirken yoldaki araba kullanıslarından hemen farkediyoruz. trafik kurallarına hiç uymayan türkiye vatandaslarının bile sabrını zorlayan hataları sınırın öbür tarafında yaptıklarını hiç zannetmiyorum.
Alaturka biz türkler tarafından kendimize yaratılmıs bir övünc ünvanı degil tam tersine avrupalılar tarafından yakıstırılan bagnazlık ,tutuculuk zevksizlik hatta barbarlık ve vandallık cagrıstıran bir ünvan ama biz bunu kendimizi koruma içgüdüsüne zırh olarak benimsemişiz ve karsıtı olarak zenginlik,modernlik ama halk arasında daha ileri giderek snobluk, megalomani cagrıstıran ve cogu zaman hakaret unsuru olarak kullanılan alafranga kavramını biz türetmişiz.
bu tezatı kısaca anlatan bir klip gönderebilirim
https://www.youtube.com/watch?v=_PO42i83LDA
Bir batılı gibi tartısmanın gerekliliğini sıralayıp sonrasında mesaj silinince gerekcesini bile ögrenmeden hemen moderatorleri forumdan ayrılmakla tehdit etmek de yine genlerimizdeki yadsınamaz kodların sonucu degil mi.