Kastamonu-Araç ilçesinde yamaç paraşütü yapılabilirliği?

Uçuş Bölgeleri Hakkındaki konular,yeni uçus bölgeleri...

Moderatör: Moderatör Ekibi

Anonymous
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #1 gönderen Anonymous » 1 on yıl 8 yıl önce (08.07.2005, 20:10)

Ank.Ünv. bünyesinde kurduğumuz sürdürülebilir kalkınma gençlik topluluğu(SÜRKAT) olarak Kastamonu-Araç ilçesi için eko-turizm vb. projeler üretmeye çalışıyoruz.
ilçede yamaç paraşütü yapılabilirliği ile ilgili bilgisi olan varsa cevap yazabilirse çok sevinirim.
ayrıca bölgenin arazi ve hava koşulları ( ve benzeri) özellikleri ile ilgili hangi noktalara dikkat etmemiz gerekir? (Cide ile ilgili forum maddesine yazılanları aldım, yazarına teşekkürler)
bölge halkına ekonomik olarak ne gibi katkıları olabilir sizce?

herkese her ne yapıyorlarsa kolaylıklar.. iyi uçuşlar

Kullanıcı avatarı
PaRaDoX
Ad Soyad: Ali Yücer
:
Yönetici
Aldığı Beğeni: 40 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen PaRaDoX » 1 on yıl 8 yıl önce (09.07.2005, 18:13)

Merhabalar

Arazinin uçuşa elverişli olması için Kağan Akçalar ın bir yazısı var forum sayfamızda (cide ile ilgili olan )

Bölgeye ekonomik katkısı elbette olacaktır ( birazda pistin popülerliğine bağlı olarak )
Örnek vermek gerekirse Fethiye ölüdeniz yamaçparaşütü yapmak için gelen binlerce kişi sayesinde önemli bir kazanç elde ediyor.Ama tabi Ölüdeniz örneği biraz uç oldu. Çünkü dünyaca ünclü ve gerçekten güzel bir uçuş cenneti.

Veya Kayseri Alidağı da örnek verebiliriz. Dünya şampiyonası düzenlendi birçok kişi katıldı vs.

Cide ile ilgili yazılan özelliklerden ne kadarı sağlanabiliyosa pist o kadar popüler olur ve bu sayede sporcuları kendine çeker diye düşünüyorum ben.

Kullanıcı avatarı
Aviator
Ad Soyad: R. Özay Zorlu
:
Yarışma Pilotu 100+ Club
Aldığı Beğeni: 6 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen Aviator » 1 on yıl 8 yıl önce (14.07.2005, 00:35)

Yazinizin: "Yamacparasutunun o bolgede yapilmasi bolge halkina ne gibi katkilari olabilir" kismina dair dusuncelerimi belirtmek isterim.

Oncelikle bolgeye ekonomik ve sosyal katkinin neler ve nasil oldugunu tesbit etmek icin , bizler yani Pilotlarin bir ucus bolgesine gidisi ve donusu
arasinda kalan zamanda neler yaptiklarina bakmak gerekiyor.

Tabi bunlar sadece Pilotlarin tekbaslarina ekonomik katkilaridir.

1- Ucmak icin once tepeye cikmak lazim. Pilotlar araclarini asagiya indirecek birilerine muhtac olmamak icin yukari cikisda kullanilmak uzere yoreden arac kiralar
2- Ucus oncesi ve sonrasi , Yiyecek icecek vs. seklinde market alisverisi yaparlar.
3- Yemek yerler.
4- Konaklarlar
5- Donduklerinde de bu yeri diger pilotlara anlatirlar.

Bu yazdigim maddeler kendi iclerinde de cesitlendirilebilir.
Bu maddelerdeki faliyetlerde bolgeye

Tabi bunlarin olabilmesi icin bolgenin ucus potansiyeline (pilot cekmek icinde mesafe ucus potansiyeline) sahip olmasi gerekli mutlaka..

İyi Calismalar..

Anonymous
Pilot Menüsü: 

Kastamonu'da deneme uçuşu??

Mesaj #4 gönderen Anonymous » 1 on yıl 8 yıl önce (21.09.2005, 12:12)

Merhabalar.
Kastamonu_Araç ilçesi ile ilgili eko-turizm çalışmalarımızdan daha önceki mesajda bahsetmiştim.İlçede deneme uçuşu yapılması gibi bir isteğimiz olacak ama bu makul bir istek mi bilemiyorum.. :lol:
bu konuda forumdan ya da [email protected] adresinden bana ulaşabilirseniz çok memnun olurum.
herkese iyi uçuşlar

Kullanıcı avatarı
onursan
Ad Soyad: Onur San
Aldığı Beğeni: 1 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen onursan » 1 on yıl 8 yıl önce (03.10.2005, 17:16)

selamlar,

ben bölgeye getirisinden çok uçmak (hehe) kısmıyla ilgilendim açıkçası. deneme uçuşu yada keşif tabii ki makul bi istek ve uçuş bölgesi olacağını düşünüyorsanız er ya da geç yapılması gerek. şu anda mevsim uçuşa çok elverişli değil, siz de takdir edersinz. gerçekten derinlemesine bi keşif için sadece bir haftasonundan daha uzun zaman gerekebilir. bu konuyu nisan - mayıs gibi tekrar gündeme getirirseniz, çok daha fazla bi katılımla keşfe adam toplayabilirim sanıyorum. zira birkaç kere keşfe katıldım, birinde (Akşehir) ilk diğerinde de (Uzungöl) ikinci olarak sallandım tepeden aşağı.

neyse, uçmak deyince kopuyorum, kusura kalmayın. nisan'da bi mail atın, forum'a yazın. koşarak gelirim valla. memleketin uçuşlarına bi katkımız olur belki.

Kullanıcı avatarı
ayse06
Ad Soyad: Ayşe Yalkut
Pilot Menüsü: 

araçta yamaç paraşütü yapılacak yer arayan bir araçlıyım

Mesaj #6 gönderen ayse06 » 1 on yıl 5 yıl önce (06.07.2008, 15:04)

merhaba arkadaşlar bu araç için çok güzel bir proje. ben gazi üniversitesi havacılık kulübünde 1 yıldır yamaç paraşütü yapıyorum ve araçlıyım. imkanım el verdiğince uçuş bölgesi aradım uçuş yaplabilecek alanlar olduğunuda duydum ancak emin değilim. eğer hala yer arıyorsanız daha derin araştırma yapabilirim. çünkü bu güne kadar fazla bir yere bakmadım sadece eğitmen olduğum zaman uçulabilecek yer varmı diye bu konuyla ilgileniyordum. projeniz devam ediyorsa bana [email protected] adı adresime mail atabilirsiniz yardımcı olmak için elimden gelen herşeyi yaparım insanın kendi memleketinde uçması bi başka zevk verir herhalde. ayrıca bu proje gelişirse katamonudaki dağcılık kulübüyle de irtibata geçebilirim.

Kullanıcı avatarı
ayse06
Ad Soyad: Ayşe Yalkut
Pilot Menüsü: 

Re: Kastamonu-Araç ilçesinde yamaç paraşütü yapılabilirliği?

Mesaj #7 gönderen ayse06 » 1 on yıl 5 yıl önce (02.12.2008, 23:11)

hala proje için çalışmalarınız devam ediyor mu? konuyla ilgili foruma yazı yazdım ama sizin yazınızla arasında baya bir sen farkı var.

Kullanıcı avatarı
mustafa yılmaz
Ad Soyad: Mustafa Yılmaz
:
150+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen mustafa yılmaz » 1 on yıl 5 yıl önce (04.12.2008, 10:07)

selamlar...
Kastamonu Azdavay ilçesinde görev yaptığım 7 yıl içersinde Azdavaya komşu Pınarbaşı ilçesinde uçtuğum bir yer vardı. yaklaşık 400 metre ve muhteşem bir manzaraya sahip. ılıca şelalesi üzerine doğru uçuluyor. ayrıca devrekani ilçesindeki Yaralıgöz dağı bence bu iş için o bölgede biçilmiş bir kaftandır. yaralıgöz zirvesinden uçuşum olmadı ama 50metrelik yelken bandından bir iki uçuş yaptım. şimdi denizlide olduğum için o bölgeden uzaklaştık. ama özellikle yaralıgöz dağı değerlendirilmeli. tahminim 1000mt iniş yerlerinden yüksekliğe sahip. güneye bakan yamaçlarında termal aktivite sürekli gözüme çarptı. bölgenin güzelliğine yöre insanının da sıcak kanlılığı eklenince muhteşem anılar yaşayacağınızdan kuşkunuz olmasın.
selamlarımla...
http://www.ypforum.com/viewtopic.php?t=2365

Kullanıcı avatarı
erdemguntepe
Ad Soyad: Hüseyin Erdem Güntepe
Aldığı Beğeni: 2 / 0
İletişim:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen erdemguntepe » 4 yıl 4 ay önce (26.11.2019, 17:30)

Cide Havacılık Kulübü olarak 2018 yılında kuruluşumuzu gerçekleştirdik. Kastamonu ve çevresinde kalkış-iniş alanlarının tesbiti için çalışma yapıyorum. Geçen zaman içinde Kastamonu çevresinde keşfettiğiniz yerleri payşırsanız çok memnun olurum.
Emniyetli Uçuşlar Dilerim.

Kullanıcı avatarı
gurayg
Ad Soyad: Güray GÜNAY
Aldığı Beğeni: 45 / 4
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen gurayg » 4 yıl 3 ay önce (27.11.2019, 09:54)

erdemguntepe yazdı:Cide Havacılık Kulübü olarak 2018 yılında kuruluşumuzu gerçekleştirdik. Kastamonu ve çevresinde kalkış-iniş alanlarının tesbiti için çalışma yapıyorum. Geçen zaman içinde Kastamonu çevresinde keşfettiğiniz yerleri payşırsanız çok memnun olurum.
Emniyetli Uçuşlar Dilerim.

Tekrar selamlar Dediğim gibi eğer bir katkımız olacak ise Ben gelmek isterim bir cuartesi pazar günü sizlerle arazi ve yapısını tekrar gözden geçirebiliriz fakat Belirtmeliyimki paramotor harici cide bölgesinde Atla in veya yelken termik olabilecek bir bölge sadece valla kanyonu gözüküyor.

Son beğenen erdemguntepe

Kullanıcı avatarı
erdemguntepe
Ad Soyad: Hüseyin Erdem Güntepe
Aldığı Beğeni: 2 / 0
İletişim:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #11 gönderen erdemguntepe » 4 yıl 3 ay önce (09.12.2019, 12:20)

cide kuzeybatı-batı rüzgarı altında yelkene müsait aslında, okçu köyü tarafında çıkışa müsait yamaçlar var, alan fotoğraflarını paylaşıcam yakında. kanyonun loç vadisi tarafında detaylı bi inceleme yapmak lazım, her iki yönden gelen rüzgarın anaforları kalkışı etkiler muhtemelen. ölçümler bittiğinde onları da yayınlarım

Kullanıcı avatarı
gurayg
Ad Soyad: Güray GÜNAY
Aldığı Beğeni: 45 / 4
Pilot Menüsü: 

Mesaj #12 gönderen gurayg » 4 yıl 3 ay önce (09.12.2019, 15:58)

erdemguntepe yazdı:cide kuzeybatı-batı rüzgarı altında yelkene müsait aslında, okçu köyü tarafında çıkışa müsait yamaçlar var, alan fotoğraflarını paylaşıcam yakında. kanyonun loç vadisi tarafında detaylı bi inceleme yapmak lazım, her iki yönden gelen rüzgarın anaforları kalkışı etkiler muhtemelen. ölçümler bittiğinde onları da yayınlarım

Sabırsızlıkla beklemekteyiz.