Yeni Başlamak İsteyen Kişilere Genel Bilgi

Yamacparaşütü ile ilgili genel konuları buraya yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
gabeh34
Ad Soyad: Özgür Çoban
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #1 gönderen gabeh34 » 1 yıl 3 ay önce (18.12.2022, 00:07)

Arkadaşlar Merhabalar, Öncelikle forumda yeniyim yanlış yere yanlış konu açtıysam vs. kusura bakmayın.

Araştırdığım kadarıyla daha çok ticari yani bundan para kazanmak amaçlı bu sporu yapmayı düşünen insanlar oluyormuş, benim öyle bir düşüncem yok cumartesi pazar iş haricinde kendi kendime veya birkaç dostumla zevk amaçlı bir aktivite olarak düşünüyorum.

Bu spora aşırı merak salmış birisi olarak kesin başlayacağım ancak daha önceki spor vb. aktivitelerden öğrendiğim kadarı ile beklenti her şeydir.
Doğru beklentiye sahip miyim veya bildiklerim eksik veya yanlış mı öğrenmek için konu açıyorum.

Öncelikle ben istanbulda yaşıyorum, istanbulda eğitim veren yerler var ve bu eğitimler 2 hafta gibi bir süre aldığını biliyorum.
Şimdi eğitimimizi aldık, bir lisans alıyor muyuz ehliyet gibi, veya uçurmak için gereklimi.

Eğitimi aldık paramotor almak için sarı sitede gezindim ancak pek düzgün bir şey bulamadım, veya anlamadım, türkiyede paraşüt, motor, koltuk vs. alabileceğimiz toplu bir platform var mıdır? yoksa nasıl alabiliriz kullanılmamış yani sıfır bir set dizmek için. Birde kaliteli bir setin fiyatı nedir günümüz için.

Eğitimi aldık paramotoru aldık nerelerde uçurabiliyoruz veya kendimiz istediğimiz gibi uçabiliyor muyuz?. Özellikle istanbulda kafamıza göre uçamayız diye düşünüyorum, özel izin gereklimi, uçuş için özel yerler mi vardır varsa ücretlimidir. Veya ben yükledim arabama gittim kırsala yalnız uygun bir yer buldum orada uçabilir miyim ki asıl yapmak istediğim bu, kamp yapıp bir yandanda uçmak gibi tabi uçmaya uygun yerlerde. Yani istediğimiz uçmaya uygun yerlerde uçabilir miyiz.

Bilmem gereken ekstra bir bilgi varsa mevzuat kanun vs. bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Kullanıcı avatarı
Gurbet Kusu
Ad Soyad: Tamer Akkoyunlu
Aldığı Beğeni: 35 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen Gurbet Kusu » 1 yıl 3 ay önce (19.12.2022, 10:55)

Arkadasim hos geldin,

Diger arkadaslar sana cevap verene kadar bir iki konuya ben degineyim de kimse benimle ilgilenmedi deme :D

Kurs alman mutlaka tavsiye edilir.
Kursu egitim verme bilgisine sahip ama resmi izni/lisansi olan yerlerden alman tavsiye edilir.
iki haftalik kurs daha ziyade isi güc yogun olan ve cevresinde egitim yeri olmayan kisiler icin düsünülmüs gecici bir cözümdür.
imkan ve sartlarin müsaitse olabildigince kursunu uzun tut.

Lisansi aldiktan sonra da bir müddet sakin mi sakin havalarda uc derim.

Malzeme PARAN VARSA mutlak ama mutlaka yeni; yepis yeni :lol: bir takim al
imkanlarin bol degilse genede olabildigince az kullanilmis takim al

Sakin ama sakin saticinin/egitimcinin gazina gelip EN-B ile baslama
Mutlaka EN-A al ,( Bu seni bircok kazadan baslarda koruyabilir.)

TC de ucmak icin para ödedigimiz -babadag- var
-Pamukkalede de galiba bir miktar ödeniyor
(-galiba birde antalyada olimpos da sorun cikariyorlarmis)

ama bu bölgelerde dahi bedava ucabilecegin bircok alan bulursun, sadece cali cirpi icinde kalkis yapman gerekebilir
biraz daha dikkatli olursun.

Her ülkede oldugu gibi -Askeri alanlarda ucmak - sivil yerlesim merkezlerinin üstünden ucmak, gibi yasaklar bizde de var.

Birde - KAFASINA GÖRE YASAK KOYAN Valiler kaymakamlar falan varmis (mesela Amasyada valinin korumasi YP kazasinda vefat ettiginden beri ucuslar yasaklanmis)
Lakin pratikte KAZA YAPMADIGIN müddetce sana kimse dokunmaz
Al parasütünü uc
Kaza yaparsan ve yaralanma ve ölüm gibi (Allah korusun) olaylara sebebiyet verirsen, Lisans misans kar etmez
Bu durumlarda ister müsadeli yerden uc, ister müsadesiz canin yanar

Allah memleketimize Yamac parasütü acisindan inanilmaz güzel imkanlar nasip etmis.
Malesef olmasi beklenen ilgi yok denecek kadar az (Ekonomik ve psikolojik sebepler yüzünden ilgi pek yok)

Bizde Tandem ucusu ragbettedir (Ucuran para kazanacak, ucan Face ine veya Instegramina bir story atacak)
Allahtan Tandemcilerimiz genelde üstün yetenekli genclerden olusuyor. :+1:
Egitimlerini daha ziyade pratikte mükemmellestiren insanlardir.
Eh artik onlar mükemmellesene kadar üc bes kazacik elbette olacak :roll:

Her ne kadar egitim alirsan al, sende pratik yaptikca geliseceksin.
Uctukca ucusun güzellesecek

Allah basarilar nasip etsin
Kazasiz belasiz ucuslarin olsun

Kullanıcı avatarı
gabeh34
Ad Soyad: Özgür Çoban
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen gabeh34 » 1 yıl 3 ay önce (19.12.2022, 11:34)

Gurbet Kusu yazdı:Arkadasim hos geldin,

Diger arkadaslar sana cevap verene kadar bir iki konuya ben degineyim de kimse benimle ilgilenmedi deme :D

Kurs alman mutlaka tavsiye edilir.
Kursu egitim verme bilgisine sahip ama resmi izni/lisansi olan yerlerden alman tavsiye edilir.
iki haftalik kurs daha ziyade isi güc yogun olan ve cevresinde egitim yeri olmayan kisiler icin düsünülmüs gecici bir cözümdür.
imkan ve sartlarin müsaitse olabildigince kursunu uzun tut.

Lisansi aldiktan sonra da bir müddet sakin mi sakin havalarda uc derim.

Malzeme PARAN VARSA mutlak ama mutlaka yeni; yepis yeni :lol: bir takim al
imkanlarin bol degilse genede olabildigince az kullanilmis takim al

Sakin ama sakin saticinin/egitimcinin gazina gelip EN-B ile baslama
Mutlaka EN-A al ,( Bu seni bircok kazadan baslarda koruyabilir.)

TC de ucmak icin para ödedigimiz -babadag- var
-Pamukkalede de galiba bir miktar ödeniyor
(-galiba birde antalyada olimpos da sorun cikariyorlarmis)

ama bu bölgelerde dahi bedava ucabilecegin bircok alan bulursun, sadece cali cirpi icinde kalkis yapman gerekebilir
biraz daha dikkatli olursun.

Her ülkede oldugu gibi -Askeri alanlarda ucmak - sivil yerlesim merkezlerinin üstünden ucmak, gibi yasaklar bizde de var.

Birde - KAFASINA GÖRE YASAK KOYAN Valiler kaymakamlar falan varmis (mesela Amasyada valinin korumasi YP kazasinda vefat ettiginden beri ucuslar yasaklanmis)
Lakin pratikte KAZA YAPMADIGIN müddetce sana kimse dokunmaz
Al parasütünü uc
Kaza yaparsan ve yaralanma ve ölüm gibi (Allah korusun) olaylara sebebiyet verirsen, Lisans misans kar etmez
Bu durumlarda ister müsadeli yerden uc, ister müsadesiz canin yanar

Allah memleketimize Yamac parasütü acisindan inanilmaz güzel imkanlar nasip etmis.
Malesef olmasi beklenen ilgi yok denecek kadar az (Ekonomik ve psikolojik sebepler yüzünden ilgi pek yok)

Bizde Tandem ucusu ragbettedir (Ucuran para kazanacak, ucan Face ine veya Instegramina bir story atacak)
Allahtan Tandemcilerimiz genelde üstün yetenekli genclerden olusuyor. :+1:
Egitimlerini daha ziyade pratikte mükemmellestiren insanlardir.
Eh artik onlar mükemmellesene kadar üc bes kazacik elbette olacak :roll:

Her ne kadar egitim alirsan al, sende pratik yaptikca geliseceksin.
Uctukca ucusun güzellesecek

Allah basarilar nasip etsin
Kazasiz belasiz ucuslarin olsun

Çok teşekkür ederim cevaplarınız için, sanırım kırsal bölgede uçtuğumuz sürece kısıtlama yok.
Peki sıfır kullanılmamış set dizebileceğim yerli veya yabancın platformlar nelerdir? 2. el almak istemiyorum günün sonunda bizi güvende ve hayatta tutan şeyler bu ekipmanlar.

Kullanıcı avatarı
Gurbet Kusu
Ad Soyad: Tamer Akkoyunlu
Aldığı Beğeni: 35 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen Gurbet Kusu » 1 yıl 3 ay önce (20.12.2022, 10:41)

Bu forumda birkac sayfa bu ise acilmis
Dosya ekleri
Liste.jpg