P2 lisans ile istediğim noktadan uçmak ?

Yamacparaşütü ile ilgili genel konuları buraya yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
Aspodelstar
Ad Soyad: Yüce Karacagil
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #1 gönderen Aspodelstar » 2 yıl 4 ay önce (22.11.2021, 19:51)

Merhaba.

Aranıza yeni katılıyorum. Daha önce yelken kanat eğitimi almış biri olup uçmayı devam ettiremeyenlerdenim. Malesef içimde bir ukte olarak kalmış vaziyette. BU nedenle Mart ayında tekrar uçmayı öğrenmek için, fakat bu sefer daha portatif ve kullanıcı dostu olması nedeniyle yamaç paraşütünde öğrenmek için sahalara geri dönme kararı aldım. Benim size sorum şu olacak. Zaten uçmayı deneyimlemiş ve simulatörlerde termal ve uçuş kondisyonlarını denemiş biri olarak P2 lisans aldıktan sonra istediğim noktadan kendim atlayış yapabilir miyim? Bu konuda yasal bir engel var mı? Olayın risklerinin farkındayım. Fakat uçuş karakteristiğini ve havayı okumayı az çok bilen birinin bunu yapabilir olup olmadığını soruyorum.

Cevap için şimdiden teşekkürler

Kullanıcı avatarı
Gurbet Kusu
Ad Soyad: Tamer Akkoyunlu
Aldığı Beğeni: 35 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen Gurbet Kusu » 2 yıl 4 ay önce (25.11.2021, 11:07)

Kimse cevaplamamis ben bildigim kadari ile cevaplamaya calisayim
ben Türkiyedeki lisans sistemini tam bilmiyorum ama P2 nin Almanyadaki karsiligi -L- lisans dedikleri ancak bir egitmenin gözetimi altinda ucabilecegin lisansa denk geliyor.
P3 burdaki -A- Lisansa denk geliyor yani tek basina **ucus müsadesi olan heryerden** ve bölgenin sorumlusunun izni kaydi sartiyla ucabilirsin

Türkiyede tecrübe ettigim kadari ile bir kaotik durum mevcut
Tam sorumluluk sInIrlarI sanirim tam degil

Bu illada biz YP ler icin kötü demek degil
Böylece P3 lisans sahibi olanlar (hatta lisansiz dahi olanlar) istedigi her yerden ucabilir yeterki kazaya sebebiyet vermesin
Eger kazaya veya bir hasara sebebiyet verirse isler degisiyor
Hatta bazi bölgelerde kaymakamliklar veya jandarma komutanliklari kafalarina göre ceza veya yasak getirebiliyorlarmis

P2 ile ucman zaten kisitli yetenek ve tecrübe nedeli ile sana tek basina ucmayi tavsiye kimse edemez
Yapman gereken P2 yi alip ardindan P3 ü de tamamlayip ucmandir
Hem senin Hemde beraber ayni bölgede uctugun insanlar icin en dogrusu budur

Son bir kücük tavsiye denizi olan bölgelerde ilk baslarda ucman sana avantaj saglar cünkü Bu bölgelerde rüzgar öglene dogru hep denizden (hemen hemen ) ve düzenli eser
Karasal iklimler biraz sert rüzgarlar vardir ve sürekli yönü ve siddeti degisir, rüzgar girdaplari (dust devil) olusmasida oldukca cok yasanir

Allah hayirli ve saglikli ucuslar nasip etsin

Son beğenen tyson

Kullanıcı avatarı
gurayg
Ad Soyad: Güray GÜNAY
Aldığı Beğeni: 45 / 4
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen gurayg » 2 yıl 4 ay önce (25.11.2021, 13:27)

Aspodelstar yazdı:Merhaba.

Aranıza yeni katılıyorum. Daha önce yelken kanat eğitimi almış biri olup uçmayı devam ettiremeyenlerdenim. Malesef içimde bir ukte olarak kalmış vaziyette. BU nedenle Mart ayında tekrar uçmayı öğrenmek için, fakat bu sefer daha portatif ve kullanıcı dostu olması nedeniyle yamaç paraşütünde öğrenmek için sahalara geri dönme kararı aldım. Benim size sorum şu olacak. Zaten uçmayı deneyimlemiş ve simulatörlerde termal ve uçuş kondisyonlarını denemiş biri olarak P2 lisans aldıktan sonra istediğim noktadan kendim atlayış yapabilir miyim? Bu konuda yasal bir engel var mı? Olayın risklerinin farkındayım. Fakat uçuş karakteristiğini ve havayı okumayı az çok bilen birinin bunu yapabilir olup olmadığını soruyorum.

Cevap için şimdiden teşekkürler

Merhaba Yüce Karacagil 13 yılı aşkın bir süredir istanbulda yamaç paraşütü ve paramotor uçuşu yapan biri olarak şunu söylemeliyim genel olarak türkiyede belirli uçuş Pisteleri ve yerlerimiz mevcut bunlar haricindeki kalkış alanları ve veya iniş alanları plot insiyatifindedir P2 Lisansının sana Kolluk kuvetleri açısından hiç bir faydası olmiyacaktır bu konuda bilgin olsun haricindeki diğer lisanslar da aynı şekildedir Sana tavsiyem uçuş bölgeleri haricindeki yerlerden uçmaman Kırımsız uçuşlar dilerim.

Son beğenen Gurbet Kusu

Kullanıcı avatarı
skycop
Ad Soyad: Savaş Kantar
Aldığı Beğeni: 5 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen skycop » 2 yıl 4 ay önce (26.11.2021, 14:37)

Ülkemizde Yamaç Paraşütü sporu yapabilmen için Sertifika şartı yoktur. Bazı bölgeler haricinde istediğin yerden uçabilirsin.
Fakat; bir klüp ile yoluna devam etmen önerilir. Bu iş ekip işi olup tek başına düşünülemez.

Son beğenen Gurbet Kusu

Kullanıcı avatarı
Aspodelstar
Ad Soyad: Yüce Karacagil
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen Aspodelstar » 2 yıl 3 ay önce (27.11.2021, 18:53)

Cevaplar için çok teşekkürler. Anladığım kadarıyla bu konuda bir engel yok ama kazaya sebebiyet verilmesi durumunda bu sporu herkese zehir ediyoruz. Benim hiç öyle bir niyetim yok. uzun zamandır uçmayı düşündüğüm bir tepe var evimin çok yakınında. Boş sayılabilecek bir arazi var yanında orada uçmayı planlıyorum fakat bu konuda gerekli araştırma ve planlamayı yapmadan zaten böyle bir şeye girişmem. Her ne olursa olsun P2 alacağım ve yamaç paraşütünün uçuş karakteristiklerine tam olarak hakim olmadan böyle bişey denemeyeceğim.