Microlight Lisans Eğitimlerinde KİM YETKİLİ.

Yelkenkanat, planör , serbest paraşüt , mikrolight hakkındaki konular

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
biscen
Ad Soyad: Bekir İşçen
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #21 gönderen biscen » 1 on yıl 2 yıl önce (13.06.2011, 10:57)

Merhaba

Belçika rakamları süpermiş, kıskandım valla:)

Bence yapabiliyorsanız eğitimi oradan alın daha iyi. Türkiye'deki eğitim 25 saat üzerinden veriliyor ama diyelim eğitimin bitti, ardından bir microlight aldınız hemen atlayıp istediğiniz pistten uçabileceğinizi düşünmek biraz iyimser olur. Yasal bir sorun olduğu için değil sadece pratik yapıp, pişmek için biraz daha kontrollü şartlarda uçmanız lazım...bence... Bu ortamı bulamazsanız öğrendiklerinizde gidiyor. Benim başıma gelen durum biraz böyle de o yüzden söylüyorum ama herkes için geçrli olmayabilir tabii. Çok yeteneklisinizdir 15. saatte gözü kapalı kullanırsınız vs vs...

Pratik yapmak için ya kendi aracınız olacak gözetim altında uçup onunla bu süreci aşacaksınız (bence en doğrusu bu) ya da saat üücreti üzerinden kiralayıp pratik yapacaksınız. Belçikada bu imkan Türkiye'ye göre daha fazladır diye düşünüyorum. Güvenilir bir hoca, güvenilir bir microlight'la pratik yapmak isterseniz Türkiye'de 200 lira civarında saat ücreti var.

10 bin lira rakamı Belçika için bile bana iyimser geldi. Eğer uçuş defteri iyi tutulmuş 150-200 saat civarında bir microlightı bu fiyata bulursanız bence kaçırmayın. Türkiye'de satılık hemen hemen tüm hava araçları sahibinden.com da yer alıyor fikir olsun diye bir bakın isterseniz.

Kullanıcı avatarı
Muhammed
Ad Soyad: Muhammed Kahya
Pilot Menüsü: 

Mesaj #22 gönderen Muhammed » 1 on yıl 2 yıl önce (13.06.2011, 23:09)

Merhaba bekir bey ve arkadaslar,

Oncellikle butun verdiginiz bilgiler icin candan tesekkur ederim.
Bugun edindigim bilgiye gore ( safranbolu da bulunan Lutfi bey den)

Belcikada egitimi tamamlayarak yaban ci lisans ile veya Turkiye lisans ile ucus yapabilirmissim.
Bu ara turkiyede verilen kurslarda verilecek olan lisans dondurulmus ama en kis zamanda tekrar yururluge girecekmis.

Yurt disinda yelkenkanat alip turkiye'ye ithal etmem en dogrusu olacaktir diye dusunuyorum.
Cunki bunun burokrasi maliyeti 1000 avro yu bulmakta.

Bu alet in tescilli so rasi bulundugum bolge icin ucus izni muracaati edinip , son olarak ucusumu yapabilirim.

Nasil bu hikaye yanlisimi goren varmi burada?
Var ise yardimci olunuz lutfen

Tesekkurler

Kullanıcı avatarı
biscen
Ad Soyad: Bekir İşçen
Pilot Menüsü: 

Mesaj #23 gönderen biscen » 1 on yıl 2 yıl önce (14.06.2011, 09:47)

Merhaba

Lütfü Hoca(Yüzüak) uçulabilir diyorsa doğrudur.

Sadece lisans verme işleminin durdurulması konusunu biraz araştır. Bazen çok uğraşıp yetki alıp sonra bu yetkiyi kaybeden şirketler olabiliyor. Onları mı kastediyor yoksa THK-Gökçen havacılığı mı? Gökçen havacılığa telefon edip net durumu öğrenebilirsin.

İthalat işinden pek anlamam ama tahmin ettiğinden daha sancılı bir süreçle karşılaşabilirsin. Şu kadarını söyleyebilirim toplama veya 2.el bir microlightı kağıt üzerinde mümkün olsa da Türkiye'e sokman biraz zor. Sıfır ve uçuşa elverişlilik belgesi firma tarafından verilen bir hava aracı alırsan eğer çok sorun olmaz ama ekomomik seçenek de bu değil tabiki. Tescil işlemleri için Ankara'da evrak takibi vb mesai harcaman gerekebilir.

www.shgm.gov.tr ithalat için hangi belgeler istendiğini anlatan sayfa vardı. Bir araştır istersen...

Ben 1 yıl araştırıp sonra THK'dan eğitim almıştım. Eğitimden 1,5 yıl sonra SHGM'den lisansımı ancak alabildim ki aldığımda zaten süresi geçmişti. Sonra da kendimi geliştirecek ortamı bulamadığım için bu işten soğudum. Microlightın yerini tutmasa da şimdi paramotorla uçuyorum.Yani senin yerinde olsam iyi bir pilotaj seviyesine gelene kadar Belçika'da bu işi halletmeyi daha doğru bulurum. Böyle bir süreçten geçtikten sonra zaten merak ettiğin bu detayları öğrenmiş olursun.

Selamlar

Kullanıcı avatarı
FI062
Ad Soyad: Erkan Hoş
:
Dealer
Pilot Menüsü: 

Mesaj #24 gönderen FI062 » 9 yıl 8 ay önce (26.06.2014, 23:05)

Arkadaşlar uzun bir aradan sonra yine geldim....
Microlight ve Ultralight sınıflarında İstanbul Havacılık Kulübü Ç.H.H.A. olarak eğitim vermekteğiz.
İlgilenenler için bilgi vermek amacı ile irtibat kurabilirsiniz.
Saygı ve Sevgilerimle
Erkan HOŞ
İHK ÇHHA Uçuş Okulu
Eğt.Md./Baş Uçuş Öğrt.
0.533.6397015
[email protected]