Serbest Paraşütçülük

Yelkenkanat, planör , serbest paraşüt , mikrolight hakkındaki konular

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
maroon
Ad Soyad: Selim Kezer
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Serbest Paraşütçülük

Mesaj #1 gönderen maroon » 1 on yıl 1 ay önce (12.02.2014, 14:41)

Aranızda Yüksek irtifa atlayışlarıyla ilgilenen Serbest paraşütçü varsa benimle ilgilenebilir mi acaba? ;) Statik atlayış brovem var ve ayrıca 3 gündüz ve 2 gece olmak üzere 11.000 ft ve 25.000 ft atlayışlarında bulundum. :cry: Serbest paraşüt atlayıcısı brovemi almak için gece 25.000 ft atlayışım olacak ve bu sefer malesef eğitmenimiz olmucak :? ve çok gerginim. :o :( Bana bu konuda tecrübe aktaracak arkadaşların cevaplarına şimdiden teşekkürler... :oops:

Kullanıcı avatarı
bajak
Ad Soyad: Bajak
Aldığı Beğeni: 1 / 2
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen bajak » 1 on yıl 1 ay önce (12.02.2014, 21:01)

Bu dediklerinizi Türkiye'de mi başardınız?

Kullanıcı avatarı
Shimoda
Ad Soyad: Zafer Nart
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen Shimoda » 1 on yıl 1 ay önce (12.02.2014, 22:23)

25000 feet ten statik atladiniz ve serbest atlayis icin de ayni irtifadan gece atlamaniz gerekiyor demek ?
:D Harikasiniz :D :D

Kullanıcı avatarı
maroon
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen maroon » 1 on yıl 1 ay önce (13.02.2014, 14:36)

bajak yazdı:Bu dediklerinizi Türkiye'de mi başardınız?

Evet Türkiye'de başardım diyebilirim askeri paraşütçüyüm...
Birkaç ay boyunca da yurtdışında eğitim aldık orada da atlayışlarımız sürdü :shock:
En son maroon tarafından 13.02.2014, 14:43 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
maroon
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen maroon » 1 on yıl 1 ay önce (13.02.2014, 14:37)

Shimoda yazdı:25000 feet ten statik atladiniz ve serbest atlayis icin de ayni irtifadan gece atlamaniz gerekiyor demek ?
:D Harikasiniz :D :D

Hahahaha :lol: 25.000'den statik atlanılmaz arkadaşım. 8) Anlayacağınızı umarak cümleleri birleştirdim sadece. :? Yanlış değerlendirmişsin , tekrar okursan anlam verebilirsin... :D ;)

Kullanıcı avatarı
bajak
Pilot Menüsü: 

Mesaj #6 gönderen bajak » 1 on yıl 1 ay önce (13.02.2014, 21:23)

:)
Bende askerdeyken hep helikopterden atlıyordum.
Ne zaman uçaktan atlanılacak dendi, bende tedirgin oldum hemde pilot yoktu :P

Kullanıcı avatarı
maroon
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen maroon » 1 on yıl 1 ay önce (17.02.2014, 14:47)

bajak yazdı::)
Bende askerdeyken hep helikopterden atlıyordum.
Ne zaman uçaktan atlanılacak dendi, bende tedirgin oldum hemde pilot yoktu :P

İlginçmiş. Hava indirme tugaylarında verilen eğitimler,imkanlar dahilinde eksik ve yetersiz kalıyor. Bizim eğitimler THK eğitmenlerince ve askeri personeller tarafından veriliyor ama rütbece üstün olduklarından pat diye gidip tedirginliğimizi bildiremiyoruz malesef. Deneyen de oldu ama cevap hep aynı. '' Korkuyorsan kuvvette işin ne? '' Bende o yüzden gerginliğimi tecrübe sahibi arkadaşlarla paylaşmak istedim belki rahatlarım bir şekilde. Güven atışı gibi birşey değil bu :D Arkadaşından emin olabiliyosun ama Paraşütümden olamıyorum :D

Kullanıcı avatarı
Sahipsiz
Ad Soyad: Serkan Kurd
:
150+ Club
Aldığı Beğeni: 5 / 1
İletişim:
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen Sahipsiz » 1 on yıl 1 ay önce (18.02.2014, 21:39)

Sen şanslısın. 18 sene statik atlayıp, jump master olarak binlerce adam atlatıp da bir serbest paraşüt çok görülen adamlar var. Kıymetini bil ve dört elle sarıl.

Kullanıcı avatarı
Shimoda
Ad Soyad: Zafer Nart
Pilot Menüsü: 

Re: Serbest Paraşütçülük

Mesaj #9 gönderen Shimoda » 1 on yıl 1 ay önce (18.02.2014, 23:52)

maroon yazdı:Aranızda Yüksek irtifa atlayışlarıyla ilgilenen Serbest paraşütçü varsa benimle ilgilenebilir mi acaba? ;) Statik atlayış brovem var ve ayrıca 3 gündüz ve 2 gece olmak üzere 11.000 ft ve 25.000 ft atlayışlarında bulundum. :cry: Serbest paraşüt atlayıcısı brovemi almak için gece 25.000 ft atlayışım olacak ve bu sefer malesef eğitmenimiz olmucak :? ve çok gerginim. :o :( Bana bu konuda tecrübe aktaracak arkadaşların cevaplarına şimdiden teşekkürler... :oops:

Şimdi şunu anladık statik atlayış bröveniz var, güzel. Serbest atlayış brövesi için de gece 25.000 atlayışınız olacak.
Ama zaten gece-gündüz yüksek irtifa atlayışınız var yazdığınıza bakıldığında. Bu durumda sizin "x" sayıda toplam serbest atlayışa ihtiyacınız var ki brövenizi alabilesiniz. Sivil paraşütçülerin örneğin D brövesi almak için en az 500 atlayış ve bu atlayışlarda belirli sürede serbest düşüş zamanı ve formasyonlar gibi koşulları yerine getirme zorunluluğu gibi.
Benim anlamadığım siz gece 25.000 atlayışı yapacakken (serbest bröveniz henüz olmadığına göre tecrübeniz belli) eğitmeniniz nerede olacak ? Onlar olmadan bu irtifadan ve gece koşullarında nasıl atlıyorsunuz?
Hasılı sizin değil de asıl bizim sizden ve tecrübelerinizden faydalanmamız gerekiyor sanırım. Bu denli özel ve tecrübe gerektirecek atlayışlar yapmış olduğunuza göre. Bize paraşütçülük geçmişinizi aşamaları ve an itibariyle durumunu özetlerseniz bi de sizden istifade ederiz.
Ama yeni katıldığı bir ortama ilk mesajında "olmucak" lar ve smiley' ler ile değil. Bu tarz sizin gibi eğitimli, kültürlü ve serbest paraşütçülüğü icra edecek kadar özgüveni yerinde disiplinli, donanımlı bir zatın tarzı olamaz, olmamalı :)

Kullanıcı avatarı
maroon
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen maroon » 1 on yıl 1 ay önce (19.02.2014, 15:05)

Sahipsiz yazdı:Sen şanslısın. 18 sene statik atlayıp, jump master olarak binlerce adam atlatıp da bir serbest paraşüt çok görülen adamlar var. Kıymetini bil ve dört elle sarıl.

Elimden geleni yapıyorum... :)

Kullanıcı avatarı
maroon
Pilot Menüsü: 

Mesaj #11 gönderen maroon » 1 on yıl 1 ay önce (19.02.2014, 15:22)

Shimoda... Yüzlerce kez atlayış yaptık. Ayrıca bahsi geçen formasyon atlayışlarında 2'li 4'lü ve 8'li görevlerimi ve diğer branşlarımı başarıyla tamamladım. Fakat bu süre içinde görev durumuna göre eğitmenlerimiz eşlik etti. Broveyi alabilmemiz için son bir gece atlayışı kaldı ve yüksek irtifa bildiğin gibi. Hak kazanabilmemiz için eğitmenlerimiz eşlik etmiycekler mantıklı olarak. Artık profesyonellik söz konusu. Gündüz atlayışı olsa eyvallah. Lakin eğitmensiz ilk defa gece atlayacağız ve beni tedirgin eden bu. Bu atlayış özel cihazlar ile üs'ten izlenecek. Bütün görevleri havada filolar halinde tamamlamamız gerek. Beni tedirgin eden bu. Ama tecrübem var ve tek avuntum bu. Başaracağım. Tecrübelerimi aktarmam konusunda da müsait oldukça elimden geleni yaparım.

Kullanıcı avatarı
maroon
Pilot Menüsü: 

Mesaj #12 gönderen maroon » 1 on yıl 1 ay önce (19.02.2014, 15:44)

Paraşüt geçmişimden bahsetmem gerekirse, Askeriyeye adımımı attığım andan sonra bir çok extrem sporlara ilgim arttı. Branşım gereği dağa taşa tırmanıyorduk zaten. Ben daha farklı şeyler istiyordum. Bungee jumping yaptım birkaç sefer. Daha yükseklerde gözüm vardı ama THK'nin eğitimilerinden haberim yoktu. Dayımın oğlu Paraşütçü komandoydu ve askerliğinden sonra yamaç paraşütü yapmaya başladı.Yamaç paraşütüne heveslendim. Ama klübün adresini bile öğrenmeme fırsat bulamadan kendimi başka bir birliğe başka bir kuvvete seçilmiş buldum. Zaten yılda x kere atlamak mecbur dediler.Paraşüt eğitimleriniz olcak dediler havalara uçtum. Böyle başladı. Önce yer eğitimlerimiz sürdü teorik ve pratik olarak Kayseri'de. İlk statik atlayışımızı 600 m'de orada gerçekleştirdik. 6 kez atladıktan sonra statik atlayıcı brovesi takdim edildi. Daha sonra Ankara'da Serbest atlayış ile ilgili o kadar teorik eğitim aldık ki bütün tugay kafayı yedi. Yer eğitimleri pratik olarak başladı daha sonra. Dikey rüzgar paneli eğitimlerimiz oldu uzun haftalarca. Sonra ilk atlayışımız gölbaşında 4000 m'de gerçekleşti. Tam bir kabustu. Üzerime binen g kuvvetinden dolayı düşünemiyordum. Panel eğitiminde verilen herşeyi unuttuğum tam o anda eğitmen yakama yapıştı ve gerginliğimi atmamı, hemen rahatlamamı söyledi. Bunları söylerken de sürekli olarak fiziksel olarak bana şekil vermeye çalışıyordu. Bu sürede de Çok irtifa kaybediyorduk. Daha sonra paraşütümü açtı kendisi. Sonra ben kendimi yerde buldum ve kusuyordum. Hava eğitimleri genelde böyle sorunlu geçti. Yurt dışında atlamalarımız oldu. Orda daha geniş kapsamlı hava teorisi eğitimlerimiz oldu. Alışmaya başladık sonra. Eğitmenimizle 2'li formasyonlarda bulunduk. Daha sonralarda o artık birşey söylememeye ve yönlendirmemeye başladı. Bize eşlik etme sebebi ise sadece olası durumlarda müdahale etmek. Yavaş yavaş başımızın çaresine bakmaya başladık. Sonlara doğru 25.000 ft gündüz atlaşında yalnızdık ve başarılı olduk. Bildiğin gibi Gece kaldı. Başarırsak ne mutlu bize.

Kullanıcı avatarı
bajak
Pilot Menüsü: 

Mesaj #13 gönderen bajak » 1 on yıl 1 ay önce (19.02.2014, 22:07)

:)

Kullanıcı avatarı
ASİ
Ad Soyad: Engin Karabudak
Pilot Menüsü: 

Mesaj #14 gönderen ASİ » 1 on yıl 1 ay önce (20.02.2014, 09:01)

Kullanıcı avatarı
ELF
Ad Soyad: ELİF UYSAL
Pilot Menüsü: 

Re: Serbest Paraşütçülük

Mesaj #15 gönderen ELF » 6 yıl 2 ay önce (04.01.2018, 19:39)

Serbest paraşüt atlayışını yalnızca askerler mi yapabiliyor. Ben de istiyorum paraşüt eğitimi almak. Asker değilim.

Kullanıcı avatarı
Ünalkarael
Ad Soyad: Ünalkarael
Pilot Menüsü: 

Serbest Paraşütçülük

Mesaj #16 gönderen Ünalkarael » 1 yıl 11 ay önce (31.03.2022, 13:12)

Thk da atlamak isdersen bu kurban bayramında başlamalısın deri toplamaya.