Yamac parasütü ne kadar güvenli bir spordur??

Güvenlik ve uçuş tekniği ile ilgili yazıları bu kategoride paylaşabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
Gurbet Kusu
Ad Soyad: Tamer Akkoyunlu
Aldığı Beğeni: 35 / 0
Pilot Menüsü: 

Yamac parasütü ne kadar güvenli bir spordur??

Mesaj #1 gönderen Gurbet Kusu » 2 yıl 4 ay önce (05.11.2021, 11:01)

Bu konunun acik kart konusulmasinin tüm herkes icin faydali olacagini düsündügümden böyle bir müzakere ve müteala konusu baslattim.
Benim gördügüm bu konuda iki farkli görüs var;
Cok güvenli spordur diyenler ile
Extrem/ Ucuk bir spordur diyenler var.
Bu gürüsler birbirine taban tabana zit oldugundan kim ne kadar dogru düsünmüs diye bakmak lazim

Cok güvenli bir spordur diyenler genelde (benim görebildigim kadari ile) ya egitimciler yada bu spordan bir sekilde para kazananlar (Tandemciler, malzeme saticilari,...vs vs)
Tabiki bunlar oldukca tecrübeli insanlar.Bu sporun neredeyse kuruculari olduklarindan dediklerine illa sadece para kazanma endisesi ile konusuyorlar gözü ile bakmamak lazim ,
Elbette bildikleri seyler var,
ileri sürdükleri gerekceler var

Diyorlarki; bu sporun kurallari var (hepsi de kanla yazilmistir- hicbiri laf olsun diye konulmamistir) bunlara uyarsaniz hicbirsey olmaz,
Neler bunlar,
mesela efendim yetenegine ve tecrübene göre kanat sec,
güvenli havalarda uc
Kendini iyi hissetmediginde ucma…. vs vs vs

Evet bu gerekceler bile gösteriyorki bu spor bir santranc sporu degil, bir yürüyüs sporu degil, bir takim güvenlik kurallari var ve bu kurallar kanla yazilmis yani her birinin arkasinda bir kaza var
belki bir ölüm var.
Tecrübe edilmis ve ortaya bu kurallar konulmus
O kadarda hafife almamak lazim

Peki simdi soruyorum: tüm kurallara uyduk, tüm önlemleri aldik artik güvende miyiz? kaza bela basimiza gelmez mi?
Malesef bu sorunun cevabi - genede kaza yasayabiliriz, agir yaralanmalar ve ölüm dahi yasayabiliriz
Neden mi?
Sonucta havaya/rüzgara ve diger cevrede ucan pilotlara vede malzemeye bagli bir spor

Aklima gelen olabilecek ihtimalleri sayiyorum
Havada rüzgar girdabina(dust devil) kapildin ne yapabilirsin? Dua'dan baska gercekte yapabilecegin cok sey yok.
Sen ucarken üstünden ucan Pilot mallik yapti ve senin parasütüne dolandi yedek atma sansi birakmadi..
Alcak ucus mesafesinde kanadin kapandi yedek atma mesafen yok
Babadag gibi ayni anda bircok kisinin kalkis yaptigi/yapmak zorunda kaldigi bir yerde kalkista diger pilotla carpistiniz…
20-30 metre seviyelerinde karabina koptu
vs
vs

Suan aklima gelmeyen olabilecek onlarca kazayi önlemeniz imkansiz durumlarla karsilasabilirsiniz
Alacaginiz tedbirler bu kazalarin sayisini azaltir ama ortadan asla kaldirmaz

Belki bunlari söylemek bu spora gönül verebilecek insanlarda bir ürkeklik meydana getirsede kanimca gercekleri bilerek bu spora baslamalari
herkes acisindan daha hayirli olacaktir.

Bu sporu -wingsuit - seviyesinde tehlikeli görmek yanlis oldugu kadar,
Bir masa tenisi seviyesinde de tehlikesiz ve güvenli göstermekte o kadar yanlistir.

Bu kadar sakatlanma bu kadar ölüm olayini yok sayamayiz.
Hepside güvenlik tedbirlerine uymadi deyip gecistiremeyiz

Son olarak söyle söyleyeyim -Motorsiklet sürmek güzel ve eglencelidir ama oldukca da tehlikelidir, insanlar bunu bilir isteyen gene de bu araci kullanir
(Bu tarzda cevreye ve malzemeye bagli kazalar araba kullanirkende basiniza gelebilir ama herkes bilirki mesela bayramlarda araba kullanmak memlekete gitmek ölümle sonuclanabilir. Kimse araba kullanmak cok güvenlidir demez )

Yamac parasütü de böyledir, bir takim önlenebilir vede önlenemez tehlikeler icerir.
Herkes bunu bilsin sonra gene gelen gelsin.