THK nereye gidiyor, THK'ya operasyon, THK başkanı tutuklandı

Yamacparaşütü ile ilgili genel konuları buraya yazabilirsiniz.

Moderatör: Moderatör Ekibi

Kullanıcı avatarı
bartsay
Ad Soyad: Bartuğ Sayın
Aldığı Beğeni: 2 / 0
Pilot Menüsü: 

THK nereye gidiyor, THK'ya operasyon, THK başkanı tutuklandı

Mesaj #1 gönderen bartsay » 9 yıl 4 ay önce (27.10.2014, 21:08)

1980 lere kadar THK nın yaptığı başarılı çalışmalar bundan sonraki başarısızlıklarının gölgesinde kaldı,

ben sadece analiz yapıyorum,
senim gözlemlerime göre thk pwc veya benzeri yarışma düzenleyemez
ülkede geçerli tek belgelendirme sistemini elinde tutan, bunca paraya hükmeden kuruluşun yılda 4-5 resmi mesafe yarışması, 2-3 antrenman yarışması düzenlemesi gerekir,

100 yıla yakındır sportif havacılığı yöneten bir kuruma şu sorulur
1-kaç tane özel planör okulu var, kaç vatandaş planöre sahip
2-kaç tane özel yp okulu var
3-kaç tane özel paraşüt okulu var
hepsinden önemlisi DÜNYADA VERİMLİLİKLE İLGİLİ EN ÖNEMLİ KISTAS SÜRDÜRÜLEBİLİRLİKTİR,

THK nın eğitim verdiği kaç yp ci, kaç planörcü, kaç paraşütçü uçmaya devam ediyor?

Kullanıcı avatarı
PROFLY
Ad Soyad: Mesut Albayrak
:
50+ Club Dealer
Aldığı Beğeni: 0 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #2 gönderen PROFLY » 9 yıl 4 ay önce (28.10.2014, 13:16)

Kullanıcı avatarı
Airbender
Ad Soyad: Cenk Arman
Aldığı Beğeni: 7 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #3 gönderen Airbender » 9 yıl 4 ay önce (28.10.2014, 15:01)

Bartuğ paralel misin fuat avni mi yazdın ertesi gün böyle oldu

Kullanıcı avatarı
bartsay
Pilot Menüsü: 

Mesaj #4 gönderen bartsay » 9 yıl 4 ay önce (28.10.2014, 15:13)

operasyondan önce kamu oyu oluşturmamı istediler
Keşke yanılsam da THK sivil-sportif havacılığı büyüterek büyüseydi

Kullanıcı avatarı
waterloo
Ad Soyad: Kıvılcım Korkmaz
Aldığı Beğeni: 8 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #5 gönderen waterloo » 9 yıl 4 ay önce (28.10.2014, 19:07)

kaç tane özel planör okulu var? 0 tane var abi. son 1-2 senedir göktuğ sportif havacılık klubü var planör vs ile uğraşan. ama şuana kadar eğitim verilmedi, verilemedi. klube üye değilim ama takip etmeye çalışıyorum.

bu aralar goat(keçi planörü) nü imal ediyorlar kendi çabaları ile. ve baya ilerleme sağladılar. http://kokpit.aero/goktug-havacilik-planor-imal-ediyor burada haberi mevcut. https://www.facebook.com/groups/5111815 ... ?ref=br_tf buda planörü takip edebileceğiniz facebook sayfası.

kaç vatandaş planöre sahip bilmiyorum ama(umutlu da değilim) geçenlerde thk nın eline 6 tane uçabilir planör mevcut olduğunu duydum.

thk nın eğitim verdiği planörcülerden kaçı devam edebiliyor planöre :) benim 2 seneki devre arkadaşlarımdan 0 tanesi devam edebiliyor.

2011 den sonra ücretsiz tekamül kursu açılmadı planör için. ücretli de açıldımı bilmiyorum ama sanmıyorum. çünkü ellerinde imkan yok.

thk gençleri, bağışçıları, destekleyenleri sömürüp iş yapmayan bir kurum olma yolunda hızla ilerliyor. üzgünüm ama durum böyle. elbette hakkıyla hakkaniyeti ile iş yapan şubeleri, çalışanları, gönüllüleri var. ama hak yiyerek çalarak, çırparak iş yapanlarıda bir o kadar çok.

Kullanıcı avatarı
unforg
Ad Soyad: Uğur Baytaş
:
50+ Club
Aldığı Beğeni: 4 / 0
Pilot Menüsü: 

thk ya operasyon

Mesaj #6 gönderen unforg » 9 yıl 4 ay önce (28.10.2014, 23:42)

Kullanıcı avatarı
kakalamtahu
Ad Soyad: Hasan Tahsin Çervatoğlu
Aldığı Beğeni: 5 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #7 gönderen kakalamtahu » 9 yıl 4 ay önce (30.10.2014, 18:31)

Önce; gelirlerini elinden al. Kurumsal denetimleri iptal et. Yeteneksizleri/yolsuzluk yapanların yönetimde kalmasını sağla. Piyasada tekelci olmalarını sağla. Sonra "bunlar bir iş yapamıyor/zarar var" deyip, sat, sav, kapat. Hep aynı taktik. Cumhuriyet mirası ya. Yıllardır kurumsal olarak operasyona uğruyorlar.

Kullanıcı avatarı
bartsay
Pilot Menüsü: 

Mesaj #8 gönderen bartsay » 9 yıl 4 ay önce (30.10.2014, 19:36)

sevgili hasan tahsin , öncelikle yazdıklarının altına imza atıyorum.
en kısa bu şekilde açıklanır.
sahte fatura ile bir şirketi olmayan bir şekilde alacaklı gösterip şirketin alacaklarını şişirip sonra bir başka şirkete satış yapmak en basit olanı.
ancak en önemlisi denetimsiz aşırı gelir ve tekel olmasının sağlanması sonucunda orantısız aşırı büyüme,
ancak sivilden bir çok ve iyi aday varken niye bu işe asker seçer siviller bunu da anlamak zor.
şimdi gelecek yönetim insaflı ise olanı bitirir daha fazla batırmaz umarım

Kullanıcı avatarı
kakalamtahu
Ad Soyad: Hasan Tahsin Çervatoğlu
Aldığı Beğeni: 5 / 0
Pilot Menüsü: 

Mesaj #9 gönderen kakalamtahu » 9 yıl 4 ay önce (31.10.2014, 11:03)

Geleneksel olarak THK'nın başına emekli havacı askerler getirilir. Bu durum Türkiye'nin havacılık altyapısı/insan kaynağı yetersizliği ile bağlantılı idi. Ancak şimdilerde sivil havacılık altyapısı eskiye göre daha iyi olduğundan havacı kökenli sivil bir kişi yönetici olarak getirilebilir. Daha iyi de olur. Ancak büyük bir olasılıkla hükümet kuruma yeteneksiz kendi adamını atamayı düşünecek.

BUBİANKA
Ad Soyad: Cemal Tığlı
Pilot Menüsü: 

Mesaj #10 gönderen BUBİANKA » 9 yıl 4 ay önce (31.10.2014, 13:29)

slm..malum birileri varolma sebebinin gereğini yapıyor.lakin gelen gideni aratacakdır fazlasiyle..ortada bok vardı,şimdi sıvanacak..önceki ve şimdide bu filmin sonunu çok merak ediyorum görebilecekmiyiz...kib

Kullanıcı avatarı
unforg
Ad Soyad: Uğur Baytaş
:
50+ Club
Pilot Menüsü: 

Mesaj #11 gönderen unforg » 9 yıl 4 ay önce (31.10.2014, 23:26)

Çok şükür devlet farkına varmış THK nın yaptıgı işlerin inşallah bu sporun gelişmesinde faydası olan birileri gelir.
http://www.cnnturk.com/haber/turkiye/th ... tutuklandi

Kullanıcı avatarı
utku09
Ad Soyad: Utku Temur
Aldığı Beğeni: 2 / 1
Pilot Menüsü: 

Mesaj #12 gönderen utku09 » 9 yıl 4 ay önce (01.11.2014, 05:50)

Ben dahil tanıdığım hiç kimse THK yı begenmesede, istisnasız kabul gören bir argüman var, ''Gelen Giden'i aratır.''

Kullanıcı avatarı
bartsay
Pilot Menüsü: 

Mesaj #13 gönderen bartsay » 9 yıl 4 ay önce (01.11.2014, 09:57)

gerçekten arkadaşlar sağlıklı öngörülerde bulunuyorlar
bence de gelen gideni aratacak
ama havacılığa son bir iyilik yaparlar mı?
istifa edip yeni bir genel kurul yapıp sağlam bir sivil yapı oluşturup
uçmayı beceremeyen
tonton saymanlarına yamaç paraşütü hocalığı öğreteceklerine
mevcut kulüpler ve guruplarla barışırlar mı?
açtıkları özel ve garip üniversiteyi özerk-özel bir yaıpya alıp, kurs açacak kulüplere destek verirler mi
eğer çevremden birisi kurumun başına geçecek olursa kurumun bu sistemden özel sektöre kurs yetkilerini devredek çekilmesini tafsiye edeceğim
çok miktarda borç var, gelir bitti sadece eski ve değerli gayrimenkuller kaldı bu operasyon bunların da çoğunu bitirecek

Kullanıcı avatarı
bartsay
Pilot Menüsü: 

Mesaj #14 gönderen bartsay » 9 yıl 4 ay önce (01.11.2014, 10:25)

şu an Kıvılcım a göre 6 benim duyumuma göre 3 düzgün uçabilecek planör var
40-50 belki daha eski bir fotoğraf o zamanki yokluklar içinde THK nın nerde olduğunu açıklıyor
abi hiç mi utanmazsınız, :oops:
Dosya ekleri
image.jpg
İnönü

Kullanıcı avatarı
neccocan
Ad Soyad: Sezai Yeniay
Pilot Menüsü: 

Mesaj #15 gönderen neccocan » 9 yıl 4 ay önce (01.11.2014, 13:11)

iddialar çok vahim , eğer durum gerçekten böyle ise ; çok yazık . bakalım peşinen yargılamayalım , incelemer tamamlandığında göreceğiz ne çıkacak http://kokpit.aero/5-milyon-tl-lik-operasyon

Kullanıcı avatarı
alkan51
Ad Soyad: Serkan Alkan
Pilot Menüsü: 

Mesaj #16 gönderen alkan51 » 9 yıl 4 ay önce (01.11.2014, 15:20)

Geç kalınmış olsada Thk nin yaptığı tüm ihaleler alım satım ne varsa inceleme altında olması şart.
Bir planör ün kokpit camınin mentesesi kırılıyor bunun için yurt dışından bilirkisi geliyor ölçüyü alıp tekrar dönüyor güya imal edip geri geliyor ve on liralık mentese bize masrafi bin lira oluyor bunları kimse saklamasın
Gerçek havacılığa gönül vermiş kişiler değilde tonton saymanlar havacılığın h sini anlamayan kişiler yönetime geliyor buda ayrı bi gerçek
ben yıllardır bu kuruma gönüllü hizmet ettiğim halde bu kurumun bir kuruşunu kimseye yedirmem lafım yüzünden dislandim
Soyleyecegim şudur kı bu kurumu ayağa kaldırmak gerçekleştirilen havacılıkla uğraşan gönül veren kişiler gerek
Bu kurum askerin değil sivil kişilerin elinde olması şart
Saygılar

Kullanıcı avatarı
halukyildiz
Ad Soyad: Haluk Yildiz
Pilot Menüsü: 

Mesaj #17 gönderen halukyildiz » 9 yıl 4 ay önce (01.11.2014, 22:12)

Kurum askerin elinde. Daha dogrusu Hava Kuvvetlerinin. Zaten baskanlik seciminde de oy kullanan subeler disinda Hava Kuvvetleri de 100 oy kullanmakta imis. Neden? Bu isi ve demokrasiyi cok iyi bildiklerinden olsa gerek. Sonuc oradan emekli olan tuggeneral tumgeneral tipi adamlar gelip yerlesiyor koltuga. Bunlar etrafina eski mesai arkadaslari olan albay malbay kendi kahrini cekecek kim varsa onlari dolduruyor, kalan yerlere es dost akrabalar giriyor, daha da kalirsa yada yer acilirsa diger hatirli insanlar aliniyor. Kurumun is ilani verme gibi bir luksu yok zaten. Bu bir saadet zinciri. Paralar bagislar toplanip yeniliyor, vatan icin yani. Ucundan kiyisindan kalirsa gostermelik iki kurs duzenlenip belgeler dagilip bunlar da propaganda araci olarak kullaniyor. Simdi planorun mentesesini falan karistirmayin bu konulara zira komik oluyor. Baskanin altinda ozel jet ucagi var boyuna geziyor adam. Kurumun makam araclari, soforleri, lojmanlari derken ortaya cikan maddi boyut aslinda deriyi bagisi sunu bunu geciyor. Neden bu vatansever adamlar sube baskanlari gibi gonullu calismaz kurumda? Neden lojman, sofor, arac isterler? Su haliyle, muhtemelen kurum bogazina kadar borcta ve kucultulup yeniden yapilandirilacaktir. Turk Hava Kuvvetlerinin bundaki vebali buyuktur. Kuruma kuruldugu tarihten bugune dek 2-3 sivil disinda hep generaller baskanlik etmistir. Bugunku basarisizlik ve yolsuzluklar zinciri buyuk olcude Hava Kuvvetleri personeline aittir. Tabi halk ve halktan gencler ilerisi icin nasil bir havacilik egitim duzeninin devam ettirilecegi konusunda merakli. Bunu simdiden bilmek mumkun degil. Ancak gunumuzde Turkiye'de bu egitimleri veren yerler mevcuttur. Planor haric neredeyse her bransin egitimini bir sekilde bulursunuz. THK'nin avantaji parasiz olmasi ve elinize damgali muhurlu bir belge vermesi olsada bunlar uzun yillar havacilik yapmak isteyini pek cezbedecek seyler degil. Uzun solukta bakarsaniz brove ucmaz, pilot ucar. Kurum bir omur kimseyi ucuramaz (kendi personeli haric) dolayisiyla havaciliga merakli kisilerin kendi gobeklerini kesmeyi ogrenmesi gerekiyor. Lisans misans bir sekilde bulunur kendinizi yetistirmisseniz. Fazla dusunecek bir sey yok imkaniniz neye elveriyorsa o yonde baslayabilirsiniz. Birakin artik kuruma bagis yapanlar dusunsun kurumu. Eskilerden beri elde ne varsa calinmis zaten.

Kullanıcı avatarı
alkan51
Ad Soyad: Serkan Alkan
Pilot Menüsü: 

Mesaj #18 gönderen alkan51 » 9 yıl 4 ay önce (01.11.2014, 22:29)

Haluk bey elinize sağlık kurumu benden daha iyi biliyorsunuz benim kı küçük bi örnekti zaten daha büyük lokmayı yenilerinin boyutunu net bir şekilde belirtmiş oldunuz keşke bunlar hiç olmasaydı neyse artık en azından bağış yapanlar düşünsün artık ...

Kullanıcı avatarı
bartsay
Pilot Menüsü: 

Mesaj #19 gönderen bartsay » 9 yıl 4 ay önce (01.11.2014, 23:25)

Kötü ev sahibi adamı ev sahibi yaparmis
thk nin bu durumundan en karli cikanlardan biri olarak Haluk yakinmamali bence :D

Kullanıcı avatarı
gakkaya001
Ad Soyad: Güner Akkaya
:
Yarışma Pilotu 150+ Club
Aldığı Beğeni: 7 / 0
Pilot Menüsü: 

thk genel başkanı tutuklandı..

Mesaj #20 gönderen gakkaya001 » 9 yıl 4 ay önce (02.11.2014, 09:27)

THK genel başkanı Osman Yıldırım ve oğlu tutuklandı...

Tutuklanma sebebi yolsuzluk,ihaleye fesat karıştırmak ve oğlunu 5500 tl maaşla THK işe yerleştirmesiymiş.

Şimdi sen 1850 tl maaşa eğitmenlerini çalıştıracaksın,sonra oğlunu ve tespit edilen 40 yakınını THK yüksek maaşla işe sokacaksın,yazıklar olsun...

Güner